Batman'ın iklim şartlarında amorf silisyum PV sisteminin performans değerlendirilmesi
Performance evaluation of amorphous silicon PV system in Batman's climate conditions
  1. Tez No: 878589
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PAKMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında Batman ilinde kurulu ince film amorf silisyum modüllerinden oluşan 2,160 kWp güce sahip fotovoltaik sistemin (PV) 2014-2023 yılları arasında aylık toplam üretilen güç miktarları karşılaştırılarak performans değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2014-2023 yılları arasında Batman ili için anlık yatay yüzeye gelen güneş ışınım ve ortam sıcaklık değerleri de ölçülmüştür. Ölçülmüş olan ışınım ve sıcaklık değerleri, sistemin teknik değerleri de dikkate alınarak yazılım yardımıyla simüle edilmiştir. Simüle edilen çıktı değerleri PV sistemin ürettiği güç değerleri ile kıyaslanmıştır. Ayrıca üretilen güç değerleri 2014-2023 yılları arasında performans analizleri yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to evaluate the performance of the photovoltaic system (PV) with a power of 2,160 kWp, consisting of thin film amorphous silicon modules installed in Batman province, by comparing the total monthly generated power amounts between 2014 and 2023. Instant horizontal surface solar radiation and ambient temperature values were also measured for Batman province between 2014 and 2024. The measured radiation and temperature values were simulated with the help of software, taking into account the technical values of the system. Simulated output values were compared with the power values produced by the PV system. In addition, the generated power values were interpreted by performing performance analyzes between 2014 and 2023.