Depreme dayanıklı en uygun yapı türünün belirlenmesi: Düzce ili örneği
Determining the most suitable building type for earthquake resistance: A case of Düzce province
- Tez No: 878613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Depremler çok yıkıcı ve tahrip edici afetler arasında yer almaktadır. Bu tür afetlerin tahribatını azaltmak için depreme dayanıklı yapıların tercih edilmesi elzemdir. Bu konuda halâ ülkemizde gereken farkındalık oluşmamıştır. Bu çalışmada olası bir deprem sırasında en az etkilenilecek yapı türünün seçilmesi için Düzce'de çeşitli alternatifler arasından en uygun yapı türü Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri (ÇKKV) ile belirlenmiştir. Deprem riskinin yüksek olduğu Düzce ilinde, yapıların güvenliği ve dayanıklılığı kritik önem arz etmektedir. Bu nedenle çalışmada, bölgedeki yapı sektörü için depreme dayanıklı en uygun yapı türünün belirlenmesine odaklanılmıştır. Düzce ilinin sıklıkla depremlere maruz kalması çalışmanın uygulama yeri olarak seçilmesinin nedenlerinden biridir. Çalışmada, kriterlerin ağırlıkları AHP yöntemi ile alternatiflerin öncelik sıralamaları ise COPRAS ve MAIRCA yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca elde edilen hesaplamaların tutarlığı ve güvenirliği için Spearman Sıra Korelasyon Analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda depreme dayanıklı en uygun yapı türünün prefabrik yapı türü olduğu tespit edilmiştir. Gelecekte yapılacak benzer çalışmalarda, güncel ÇKKV yöntemleri kullanılarak inşaat mühendisliği alanı ile multidisipliner bir yaklaşım sergileyerek çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are among the most destructive and devastating natural disasters. Utilizing earthquake-resistant structures is essential to mitigate the devastation caused by such disasters. However, the necessary awareness on this matter has not yet been fully established within our country. In this study, the most suitable building type was determined through Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods, selecting from various alternatives in Düzce to minimize the impact during a potential earthquake. Given the high seismic risk in Düzce, the safety and resilience of structures are of critical importance. Consequently, the study focused on identifying the most appropriate earthquake-resistant building type for the regional construction sector. The frequent exposure of Düzce to earthquakes was one of the reasons for selecting it as the study area. In the study, the weights of the criteria were determined using the AHP method, while the priority rankings of the alternatives were obtained through the COPRAS and MAIRCA methods. Additionally, Spearman Rank Correlation Analysis was performed to assess the consistency and reliability of the calculations. The results of the study indicate that the prefabricated building type is the most suitable earthquake-resistant option. Future similar studies can be conducted using the latest MCDM methods, adopting a multidisciplinary approach to the field of civil engineering.