Serrâc-zâde Hasan Hâtif Külliyâtı -Dîvân- Esmâü'l Hüsnâ- Üç 'Arûs ve Üç Dâmâd - Seyahatnâme (karşılaştırmalı metin- değerlendirme)
All artifacts of Serrâc-zâde Hasan Hâtif -Dîvân- Esmâü'l Hüsnâ- Üç 'Arûs ve Üç Dâmâd - Seyahatnâme (comparative text- evaluation)
- Tez No: 878636
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1148
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan“Serrâc-zâde Hasan Hâtif Külliyâtı- Dîvân- Esmâü'l-Hüsnâ- Üç 'Arûs ve Üç Dâmâd- Seyahatnâme (Karşılaştırmalı Metin- Değerlendirme)”başlıklı bu çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Hâtif'in yaşadığı yüzyılın sosyo-kültürel yapısı ve bu yapının edebiyata tesiri hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Birinci bölümde, Serrâc-zâde Hasan Hâtif'in biyografik bilgileri, mevcut kaynaklardan derlenen veriler üzerinden aktarılmış; ardından, şairin eserlerinden yola çıkılarak hayatı ve edebî kişiliği detaylandırılmıştır. İkinci bölümde, Serrâc-zâde Hasan Hâtif'in külliyatındaki eserler; nazım şekilleri, vezin, kafiye ve redif kullanımları açısından incelemeye tabi tutulmuştur. Üçüncü bölümde ise, elde edilen nüsha tavsiflerinin ardından tenkitli metin oluşturulmuştur. Son olarak, tezden çıkan bulgular ve değerlendirmeler özetlenmiş ve sonuçlar ortaya konmuştur. Bu çalışma, Serrâc-zâde Hasan Hâtif'in edebî kişiliği ile eserlerinin anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study titled“Serrâc-zâde Hasan Hâtif Külliyâtı- Dîvân- Esmâü'l-Hüsnâ- Üç 'Arûs ve Üç Dâmâd- Seyahatnâme (Comparative Text - Evaluation)”prepared as a doctoral dissertation consists of an introduction and three chapters. In the introduction, a general evaluation is made about the socio-cultural structure of the century in which Hātif lived and the effect of this structure on literature. In the first chapter, Serrâc-zâde Hasan Hâtif's biographical information is presented through the data compiled from the available sources; then, based on the poet's works, his life and literary personality are elaborated. In the second part, the works in Serrâc-zâde Hasan Hâtif's corpus are analyzed in terms of verse forms, meter, rhyme and redif usage. In the third chapter, after the copy recommendations, a critical text was created. Finally, the findings and evaluations of the thesis are summarized and conclusions are drawn. This study aims to contribute to the understanding of Serrâc-zâde Hasan Hâtif's literary personality and his works.