Anaokulu sınıf mekânında öğrenme merkezi odaklı tasarım kriterlerinin belirlenmesi
Learning in kindergarten classroom space determining centrally focused design criteria
  1. Tez No: 878642
  2. Yazar: İLKNUR ATA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye'de okul öncesi eğitimde çocuğun gelişimini destekleyecek öğrenme merkezlerinden oluşan karma model benimsenmiştir. Okul öncesi eğitim sürecinde birçok görev üstlenen mekanın sahip olduğu koşullar ve tasarımı ile çocuğun eğitim ve gelişimini desteklemesi önemli noktalardan biridir. Çalışma, çocuğun nitelikli bir eğitim alabilmesi için anaokulu sınıf mekanı öğrenme merkezli tasarım kriterlerinin oluşturulmasını amaçlamaktadır. Araştırmada anket çalışması Trabzon il merkezinde 11 anaokulunda bulunan 46 anasınıfı öğretmeni ile yapılmıştır. Araştırmacı tarafından sınıf mekanları plan ve görseller üzerinden analiz edilmiş ve şemalar oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda okul öncesi ideal sınıf mekan tasarım kriterleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, sınıf tasarımında öğrenme merkezlerini oluşturacak ve sınırlarını belirleyecek nitelikli bir bölgeleme sağlanması, sınıf atmosferinin, donatının, materyalin çocuğun ilgisine uygun estetik nitelikte olması, yeterli boşluğun bulunması, boyutsal koşulların sağlanması, güvenli mekansal öğe ve bileşenlerin bulunması gibi kriterler ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, a mixed model consisting of learning centers that support the development of the child has been adopted in pre-school education. One of the important points is that the conditions and design of the space, which plays many roles in the pre-school education process, supports the education and development of the child. The study aims to establish learning-centered design criteria for kindergarten classroom space so that the child can receive a qualified education. The research was conducted with 46 kindergarten teachers in 11 kindergartens in the city center of Trabzon. Classroom spaces were analyzed by the researcher through plans and visuals and diagrams were created. As a result of the study, ideal preschool classroom space design criteria were determined. As a result, ensuring a qualified zoning that will create learning centers and determine their boundaries in classroom design, ensuring that the classroom atmosphere, equipment and materials are aesthetically pleasing in line with the child's interests, criteria such as having sufficient space, ensuring dimensional conditions, and having safe spatial elements and components have come to the fore.