Ergenlerde internet bağımlılığının yeme davranışları, öğün düzenleri, antropometrik değerleri ve fiziksel aktivite düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of internet addiction with eating behaviors, meal patterns, anthropometric values and physical activity levels in adolescents
- Tez No: 878643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma ergenlerde internet bağımlılığı ile yeme davranışları, öğün düzenleri, antropometrik değerleri ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile 13-18 yaş aralığındaki 300 lise öğrencisiyle yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmış, antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel-boyun çevresi) araştırmacı tarafından alınmıştır. Anket formunda öğrencilere ve ailelerine ilişkin sosyodemografik bilgiler, beslenme ve internet kullanım alışkanlıkları, Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Form, Hollanda Yeme Davranışı Anketi ve Adölesanlar için Fiziksel Aktivite Anketi yer almaktadır. Çalışmaya katılan ergenlerin yaş ortalaması 15,58±1,17 yıl olup %59,7'si normal vücut ağırlığında (15-85.persentil), %22,7'si fazla kilolu/obez (>85.persentil)'dir. Ergenlerde bel çevresi sınıflandırmasına göre %18'i artmış ve yüksek risk grubunda, bel/boy oranı sınıflandırmasına göre %63,3'ü normal grupta, boyun çevresi sınıflandırmasına göre %18,7'si riskli gruptadır. Çalışmaya katılan ergenlerin %35,7'si öğün atlarken, kız ve erkek ergenlerin öğün atlama durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur, kız ergenler daha fazla öğün atlamaktadır (p0,05). Ergenlerde en çok kullanılan internet erişim aracı akıllı telefon (%92,0) internette en çok başvurduğu alan sosyal medya (%68,7)'dır. Çalışmada kısıtlayıcı yeme davranışları puanı 20,42±9,18; duygusal yeme davranışları puanı 26,02±12,71; dışsal yeme davranışları puanı 28,97±8,93 ve toplam Hollanda Yeme Davranışı Anketi puanı 75,41±20,48, Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Form puanı 27,41±8,97, Adölesanlar için Fiziksel Aktivite Anketi puanı 15,88±5,41 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between internet addiction and eating behaviors, meal patterns, anthropometric measurements, and physical activity levels in adolescents aged 13-18 years, conducted with 300 high school students. Research data were collected using a questionnaire form and face-to-face interview technique, and anthropometric measurements (body weight, height, waist-neck circumference) were taken by the researcher. The questionnaire included sociodemographic information about the students and their families, nutrition and internet usage habits, the Young Internet Addiction Test-Short Form, the Dutch Eating Behavior Questionnaire, and the Physical Activity Questionnaire for Adolescents. The average age of the adolescents participating in the study was 15.58±1.17 years, with 59.7% having normal body weight (15-85th percentile) and 22.7% being overweight/obese (>85th percentile). According to the waist circumference classification, 18% were in the increased and high-risk group, 63.3% were in the normal group according to the waist/height ratio classification, and 18.7% were in the risky group according to the neck circumference classification. Among the adolescents participating in the study, 35.7% skipped meals, and a statistically significant difference was found between the meal skipping behaviors of male and female adolescents, with female adolescents skipping meals more frequently (p0.05). The most used internet access device among adolescents was the smartphone (92.0%), and the most accessed area on the internet was social media (68.7%). The restrictive eating behavior score was 20.42±9.18, emotional eating behavior score was 26.02±12.71, external eating behavior score was 28.97±8.93, and total Dutch Eating Behavior Questionnaire score was 75.41±20.48. The Young Internet Addiction Test-Short Form score was 27.41±8.97, and the Physical Activity Questionnaire for Adolescents score was 15.88±5.41.