Social entrepreneurship awareness as a sustainability approach: A case study of Turkish NGOs working on alleviating poverty
Bir sürdürülebilirlik yaklaşımı olarak sosyal girişimcilik farkındalığı: Yoksulluğun azaltılması konusunda çalışan Türk STK'ları üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 878641
  2. Yazar: CHEMS EDDİNE CHOUITER
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. TINA ISMAT IDRIS SHABSOUGH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Toplumdaki sosyal ve çevresel sorunların sürekli büyümesi, Sivil Toplum Kuruluşlarını (STK'lar) her gün yeni zorluklarla mücadele etmeye zorlamaktadır. Ancak bazı klasik ve geleneksel finansman ve kaynak tahsisi yöntemlerinin bu zorluklarla yüzleşmede yetersiz kaldığı kanıtlanmıştır. Buna göre bu çalışmanın amacı, yoksulluğu azaltmak için çalışan Türk STK'larında sosyal girişimcilik farkındalık düzeyini araştırmaktır. Türk STK'ları için bir sürdürülebilirlik yaklaşımı olarak sosyal girişimciliğin rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, bu kurumlardaki sosyal girişimcilik uygulamaları ve farkındalığına ilişkin veri toplamak amacıyla Türk STK yöneticileriyle yapılan görüşmelerden oluşan nitel bir araştırma yöntemi yaklaşımı kullanılmaktadır. Araştırma, STK'lar arasındaki sosyal girişimcilik farkındalığının mevcut düzeyini araştırdı. Bu araştırmanın sonuçları, Türk STK'ları için bir sürdürülebilirlik yaklaşımı olarak sosyal girişimciliğin potansiyeline odaklanarak mevcut literatüre katkıda bulunmuştur. Araştırma, kurumsal etkinliği ve uzun vadeli etkiyi artırmak için sosyal girişimciliği teşvik etmenin önemine dair içgörü ve veriler sağladı. Türkiye'de 21. yüzyılın sosyal ve çevresel sorunlarına çözüm üretebilecek daha sürdürülebilir ve esnek STK sektörünü teşvik etti.
Özet (Çeviri)
The continuous growth in social and environmental issues in society compels Non-Governmental Organizations (NGOs) to address new challenges daily. However, some of the classical and traditional methods of funding and resources allocation have proven to be insufficient in facing these challenges. Accordingly, the purpose of this study is to investigate the level of social entrepreneurship awareness in Turkish NGOs working to alleviate poverty. It aims to explore the role of social entrepreneurship as a sustainability approach for Turkish NGOs. The study employs a qualitative research method approach, consisting of interviews with Turkish NGO managers to gather data on social entrepreneurship practices and awareness within these institutions. The research investigated the current level of social entrepreneurship awareness among NGOs. The results of this research contributed to the existing literature by focusing on the potential of social entrepreneurship as a sustainability approach for Turkish NGOs. The research provided insights and data on the importance of fostering social entrepreneurship to enhance organizational effectiveness and long-term impact. It promoted more sustainable and flexible NGO sector in Turkey, capable of addressing the social and environmental challenges of the 21st century.