Küçük hücreli akciğer kanserinde sistemik immun-inflamatuar indeks (Sİİ), prognostik nutrisyonel indeks (PNİ) ve Hemoglobin/RDW oranının prognoz ile ilişkisi
The relation of systemic immune-inflammatory index (SII), prognostic nutritional index (PNI) and Hemoglobin/RDW ratio with prognosis in small cell lung cancer
- Tez No: 878654
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DERYA DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Küçük hücreli akciğer kanserinde sistemik immun-inflamatuar indeks (Sİİ), prognostik nutrisyonel indeks (PNİ), nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve Hemoglobin/kırmızıkan hücresi dağılım genişliği oranının (Hgb/RDW ) prognoz ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde Ocak 2014–Mart 2021 tarihleri arasında takip edilmiş ve tanısı kliniğimizce konulup cisplatin + etoposid tedavisi başlanmış olan, 18 yaş üzeri küçük hücreli akciğer kanseri tanılı 132 hasta retrospektif olarak taranmıştır. Dahil edilme kriterlerine uyan 105 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara ait yaş, cinsiyet, yaşam sürelerine ek olarak kemoterapi öncesi ilk değerlendirmede elde edilmiş olan tam kan sayımı, glukoz, aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), üre, kreatinin, laktik dehidrojenaz, albümin değerleri, boy, vücut ağırlığı hasta dosyalarından elde edilerek kayıt altına alındı. İlk değerlendirme esnasında elde edilen bu veriler kullanılarak Sİİ, PNİ ve Hgb/RDW oranı hesaplandı. Çalışmada kullanılan prognostik indekslerin hesaplanması; Sİİ [(trombosit×nötrofiller)/lenfosit], PNİ [10 x serum albümini (g/dl) + 0,005 x toplam lenfosit sayısı (mm3 başına)], Hgb / RDW 'dur. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 105 hastaya ait ortanca genel sağkalım süresi 10,93 (0,4–41,10) ay olarak saptandı. Elde edilen bu ortanca genel sağkalım süresine göre hastalar yüksek genel sağkalım (>10,93 ay) ve düşük düşük genel sağkalım (≤10,3 ay) olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. İki grup arasında çalışma ana parametrelerin karşılaştırmasında ise NLO ve Hgb/RDW oranının her ikisinin de yüksek genel sağkalım grubunda istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde daha düşük olduğu gözlendi. PNİ ve Sİİ değerlerinin ise her iki grup arasında istatistiksel açıdan benzer oldukları saptandı. ROC eğri analizi sonucu elde edilen kesme değerlerinde hiçbir parametrenin sağkalım üzerine istatistiksel açıdan anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Sonuçlar: PNİ, Hgb/RDW , NLO ve Sİİ değerlerinin ROC analizi ile eşik değerleri hesaplandığında yüksek ve düşük değerler olarak gruplara ayrıldığında sağkalım sonuçlarına anlamlı etkisinin olmadığı saptanmıştır. Analiz ettiğimiz faktörlerin anlamlı prognostik etkisinin olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between systemic immune-inflammatory index (SII), prognostic nutritional index (PNI), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and Hemoglobin/red blood cell distribution width ratio (Hgb/RDW) with prognosis in small cell lung cancer. Material and Methods: 132 patients over 18 years of age with a diagnosis of small cell lung cancer, who were followed up in the Medical Oncology Clinic of Samsun Training and Research Hospital between January 2014 and March 2021 and diagnosed by our clinic and started on cisplatin + etoposide treatment, were retrospectively screened. 105 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Age, gender and life span of the patients were recorded. Complete blood count, glucose, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), urea, creatinine, lactic dehydrogenase, albumin values obtained in the first evaluation before chemotherapy were obtained from patient files and recorded. SII, PNI, and Hgb/RDW ratios were calculated using these data obtained at the time of diagnosis. Calculation of prognostic indices used in the study; SII: [(platelet × neutrophil)/lymphocyte], PNI: [10 x serum albumin (g/dl) + 0,005 x total lymphocyte count (per mm3)] and Hgb / RDW. Results: The median overall survival of 105 patients included in the study was 10,93 (0,4–41,10) months. According to this median overall survival time, patients were divided into 2 groups as high overall survival (>10,93 months) and low, low overall survival (≤10,93 months). When comparing the main parameters of the study between the two groups, it was observed that both NLR and Hgb/RDW ratios were statistically significantly lower in the high overall survival group. PNI and SII values were found to be statistically similar between the two groups. It was determined that none of the parameters had a statistically significant effect on survival in the cut-off values obtained as a result of the ROC curve analysis. Conclusion: It was determined that PNI, Hgb/RDW, NLR and SII values did not have a significant effect on survival results when the threshold values were calculated by ROC analysis and divided into groups as high and low values. It was concluded that the factors we analyzed did not have a significant prognostic effect.