Küçük hücreli akciğer kanserinde sistemik immün inflamasyon indeksinin (SII) 18F-FDG PET- T'deki metabolik parametrelerle korelasyonu ve mortalite üzerine etkisi
Correlation of systemic immune inflammation index (SII) with metabolic parameters in 18F-FDG pet-BT in small cell lung cancer and its effect on mortality
- Tez No: 792016
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAMER DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Akciğer kanseri dünya genelinde en sık tanı alan ve en sık ölüme neden olan kanserlerden biridir. Akciğer kanseri, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) ve küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) diye iki gruba ayrıldığında yaklaşık %10-15 kadarı KHAK'dir. Sıklığı daha az olmasına karşın KHAK, daha agresif seyreder ve sağ kalım daha kısadır. Bu çalışmada 2013 yılından bu yana, hastanemizde yeni tanı konmuş ve takip edilmiş akciğer kanserli olgularda 18F-FDG PET/BT'deki metabolik parametrelerle (SUVmax, SUVmean, TLG, MTV) Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi'nin (SII) korelasyonunu araştırmayı ve her iki bulguyu birlikte değerlendirip hastalığın prognozunu, sağ kalımını öngörebilmeyi amaçladık . Çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2013 ve Aralık 2021 tarihleri arasında tanı alıp takip edilmiş olan, küçük hücreli akciğer kanseri tanılı hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, akciğer kanseri tanısını ne zaman aldıkları, tanıdaki hemogram ve biyokimya değerleri, tanı anındaki ECOG skoru, TNM evresi, hastalığın yaygınlığı, aldıkları tedaviler, hastalıklarının progresyon durumu, progresyon varsa tarihi, ölen hastaların ölüm tarihi yaşayan hastaların ise son kontrol tarihleri tespit edildi. 18F-FDG PET- BT'de SUVmax, SUVmean, MTV, TLG parametreleri kaydedildi. Kaplan-meier testiyle grup içi sağkalım, genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım süreleri tespit edildi. Cox regresyon metodu kullanılarak sağ kalım sürelerini etkileyen tek değişkenli ve çok değişkenli parametreler belirlendi. Çalışmaya 68 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 62,0 idi ve %85,3'ü erkekti. Hastaların %4,4'ü (n=3) evre 1, %13,2'si (n=9) evre 3A, %7,4'ü (n=5) evre 3B, %7,4'ü (n=5) evre 3C, %67,6'sı (n=46) evre 4 idi. Genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım ile SII, prognostik nutrisyonel indeks, CRP albümin oranı, SUVmax, SUVmean değerleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. MTV, TLG'si yüksek hastalarda genel sağkalımın daha kısa olduğu tespit edildi. Sonuç olarak KHAK'li hastalarda 18F-FDG PET/BT metabolik parametreleri olan MTV ve TLG'nin hasta prognozunu belirlemedeki rolü doğrulanmış oldu.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the most frequently diagnosed cancers worldwide and the most common cause of death. When lung cancer is divided into two groups as non-small cell lung cancer (NSCLC) and small cell lung cancer (SCLC), approximately 10-15 % of them are SCLC. Although its frequency is less, SCLC progresses more aggressively and survival is shorter. In this study, we aimed to investigate the correlation of 18F-FDG PET/BT metabolic parameters (SUVmax, SUVmin, TLG, MTV) and Systemic Immune Inflammation Index (SII) in phenomena with newly diagnosed and followed-up lung cancer in our hospital since 2013. We aimed to evaluate the both findings together and predict the prognosis and survival of the disease. Patients with small cell lung cancer diagnosed and followed up between January 2013 and December 2021 at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Health Services Application and Research Hospital were included in the study. Demographic characteristics of the patients, comorbid diseases, when they received the diagnosis of lung cancer, hemogram and biochemistry values in the diagnosis, ECOG score at the time of diagnosis, TNM stage, prevalence of the disease, the treatments they received, progression status of their diseases, the date of progression, the date of death of the deceased patients, and the last control dates of the living patients were determined. SUVmax, SUVmean, MTV, TLG parameters were recorded in 18F-FDG PET- BT. With the Kaplan-meier test, in-group survival, general survival and non-progressive survival times were determined. Using the Cox regression method, single-variate and multivariate parameters affecting survival times were determined. 68 patients were included in the study. The average age of the patients was 62.0 years and 85.3% were male. 4.4% (n=3) of the patients were stage 1, 13.2% (n=9) were stage 3A, 7.4% (n=5) were stage 3B, 7.4% (n=5) were stage 3C, 67.6% (n=46) were stage 4. There was no significant relationship between general survival and non-progressive survival and SII, prognostic nutrsional index, CRP albumin ratio, SUVmax, SUVmean values. Overall survival was found to be shorter in patients with high MTV, TLG. As a result, the role of MTV and TLG, which have 18F-FDG PET/CT metabolic parameters, in determining patient prognosis in patients with KHAK, was confirmed.