Erişkin kistik fibrozis hastalarında ilaç tedavisi memnuniyeti ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of Treatment Satisfaction for Medication and Related Factors in Adult Cystic Fibrosis Patients
- Tez No: 878662
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KUTAY DEMİRKAN
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Göğüs Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kistik fibrozis (KF), multisistemik tutulum gösteren, tedavi rejimi oldukça karmaşık ve tedavi yükü yüksek olan bir hastalıktır. İlaç tedavisi memnuniyeti hastaların tedavilerine karşı duyduğu subjektif bir algıdır. KF hastalarının yüksek tedavi yükü ile yaşadıkları düşünüldüğünde ilaç tedavisi memnuniyetinin ve bununla ilişkili olabilecek faktörlerin anlaşılmasının ve memnuniyeti etkileyebilecek sorunların saptanmasının bu hastalarda bireysel tedavi yönetimine fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı KF hastalarında ilaç tedavisi memnuniyetini ve ilişkili olabilecek yaşam kalitesi, tedaviye uyum, klinik faktörleri değerlendirmek ve ilaçlar, tedavi yönetimiyle ilgili sorunları tespit ederek yönetmektir. Bu çalışma 1 Ağustos 2023-31 Mart 2024 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde yürütülmüştür. 18 yaş ve üzeri toplam 110 hasta dahil edilmiştir. İlaç Tedavisi Memnuniyet Anketi (Treatment Satisfaction Questionnaire for Medication-TSQM) genel memnuniyet puanı ile Birinci Saniyedeki Zorlu Solunum Hacmi (FEV1%) (p=0,036), yatış sayısı (p=0,008), inhaler ilaç sayısı (p=0,004), yaşam kalitesi anketi solunum, tedavi yükü, sağlık algısı, rol, fiziksel, canlılık alanları arasında (p0,05).
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis (CF) is a disease with multisystemic, complex treatment regimen and high treatment burden. Satisfaction with medication therapy is a subjective perception of patients towards their treatment. Considering that CF patients live with high treatment burden, it is thought that understanding treatment satisfaction and the factors that may be related to it and identifying problems that may affect satisfaction will benefit individual treatment management in these patients. The aim of this study was to evaluate treatment satisfaction and related quality of life, adherence, and clinical factors in patients with CF and to identify and prevent problems related to drugs and treatment management. This study was conducted between 1 August 2023 and 31 March 2024 in the outpatient clinic of the Department of Pulmonary Medicine, Faculty of Medicine, Hacettepe University. A total of 110 patients aged 18 years and older were included. TSQM (Treatment Satisfaction Questionnaire for Medication) global satisfaction score was associated with FEV1% (p=0,036), number of hospitalizations (p=0,008), number of inhaled medications (p=0,004) and quality of life domains of respiratory, treatment burden, health perception, role, physical, vitality (p0,05).