Model of the plate heat exchanger
Plakali isi degistirici modeli
  1. Tez No: 878668
  2. Yazar: MEHMET AYAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAN SKOCİLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çek Prag Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, ANSYS yazılımında chevron tipi plakali ısı esanjorünün tasarımına odaklanmıştır. Geometri Solidworks yazılımında katalog değerlerine göre oluşturulmuştur. Daha sonra farklı kalitede ve farklı eleman sayılarında 2 farklı mesh modeli oluşturulmuştur. Bu iki model simüle edilmiş ve sonuçlar deneysel verilerle karşılastırılmıştır. Sonuçlar basınç düşüşü değerleri için neredeyse tatmin edici olmuştur, ancak çıkış sıcaklıkları ve ısı akılari için sonuç farklıdır.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the designing of chevron type plate heat exchanger in the ANSYS software. Geometry has been constructed in Solidworks software with respect to catalogue values. Then 2 different mesh models have been created with different quality and different number of elements. These two models have been simulated and results were compared with experimental data. Results were nearly satisfied for pressure drop values but results for outlet temperatures and heat fluxes were different.