ZnO esaslı farklı nanopartiküller kullanılarak su numunelerinde Al giderimi
Al removal in water samples using different ZnO based nanoparticles
  1. Tez No: 878719
  2. Yazar: SERKAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZCAN, DOÇ. DR. NURDAN KURNAZ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Son yirmi yılda nanopartiküllerin üretimi ve modifikasyonunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir ve sahip oldukları benzersiz özellikler onları çeşitli uygulamalarda çok kullanışlı hale getirmektedir. Nanopartiküller, farklı kirleticiler için yüksek önderiştirme faktörleri elde etmek için olağanüstü yüzey özellikleri sergiledikleri ölçüde, kirleticilerin atık sudan uzaklaştırılması için etkili adsorbanlar olarak kullanılabilir, böylece analizde önderiştime (zenginleştirme) ajanları ve atık su arıtımında iyileştirme ajanları olarak ikili rollere hizmet edebilirler. Alüminyum (Al) endüstrinin pek çok kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olan ve dünya ekonomisinde çok fazla önemi olan bir (yarı) metaldir. Bakır elementine göre iki kat daha iyi ısı ve elektrik iletkenliğine sahip olan Al enerji sektöründe, bilgisayar anakartlarında ve LED ışıklarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada çinko oksit temelli iki farklı nanopartikül (NPs) kullanılarak Al metali zenginleştirilmesi çalışılmıştır. Nanopartiküllerin karakterizasyonu FT-IR, SEM ve EDX ile yapılmıştır. Daha sonra Al zenginleştirilmesinde NPs ile en yüksek verimi elde etmek için pH, eluent türü/derişimi, sonikasyon süresi, başlangıç hacmi, gibi parametreler optimize edilmiş ve Al miktarı alevli atomik absorpsiyon spektroskopisi (FAAS) tayin edilmiştir. Geliştirilen yöntemde, optimum koşullar altında FAAS sisteminde yüksek analitik performans sağlanmıştır. Yöntemin uygulanabilirliği ve doğruluğu standart referans materyal (SRM) ile test edilmiş ve tatmin edici geri kazanım sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Significant progress has been made in the production and modification of nanoparticles in the last two decades, and their unique properties make them very useful in various applications. In order to the extent that nanoparticles exhibit exceptional surface properties to achieve high sorption factors for different pollutants, they can be used as effective adsorbents for the removal of pollutants from wastewater, thus serving dual roles as sorption agents in analysis and remediation agents in wastewater treatment. Aluminium (Al) is a (semi-)metal that is used in many branches of industry to make millions of different products and is of great importance in the world economy. Al, which has twice better thermal and electrical conductivity than copper, is widely used in the energy sector, computer motherboards and LED lights. In this study, Al metal enrichment using two different zinc oxide based nanoparticles (NPs) was studied. The nanoparticles were characterized by FT-IR, SEM and EDX. Then, parameters such as pH, eluent type/concentration, sonication time, initial volume, sonication time, and initial volume were optimized to obtain the highest efficiency for Al enrichment with NPs and Al content was determined by flame atomic absorption spectroscopy (FAAS). In the developed method, high analytical performance was achieved in the FAAS system under optimum conditions. The applicability and accuracy of the method were tested with standard reference material (SRM) and satisfactory recovery results were obtained.