Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Polikliniği'ne başvuran kişilerde eş veya partner şiddeti ile öfke ve depresyon ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between spousal or partner violence and anger and depression in persons applying to Ordu Training and Research Hospital Forensic Medicine Polyclinic
  1. Tez No: 878720
  2. Yazar: HANIM GÖKÇE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER YAŞAR TEKE, DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: Bu araştırma, Ordu ilinde eş/partner şiddeti mağdurlarını çok yönlü inceleyerek şiddetin sıklığı, türü ile mağdura ve faile ait risk faktörlerini belirlemek ve kontrol grubu ile olgu grubunun sosyodemografik özellikler, öfke ve depresyon durumu yönünden karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Polikliniği'ne 15 Ağustos-15 Ekim 2024 tarihleri arasında başvuran YPŞ (yakın partner şiddeti) mağduru 45 olgu ve 45 kişilik kontrol grubu ile gerçekleştirildi. Her iki gruba sosyodemografik veri formu, HITS tarama ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği uygulandı. Olgu grubuna şiddet türlerini ve risk faktörlerini belirlemek üzere anket uygulandı. Bulgular: Olguların %86.66 (n:39) kadın, ortalama yaş 36.29±11.53 idi. Olguların %46.7'si (n:21) ev hanımı, %15.6'sı (n:7) işsiz, %48.9'u (n:22) ortaokul ve altı eğitim düzeyinde, %71.1'i (n:32) evli idi. En sık şiddet uygulayan %69 eş, en sık şiddet ortamı %69 ev idi. Psikolojik şiddet %97.77 (n:44), ekonomik şiddet %66.66(n:30), cinsel şiddet %33.33 (n:15) ve tek taraflı ısrarlı takip %35.55(n:16), şiddete tanık olan çocuk oranı %51.1 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the victims of intimate partner violence in Ordu province in a multidimensional way, to determine the frequency and type of violence and the risk factors of the victim and perpetrator, and to compare the case group with the control group in terms of sociodemographic characteristics, anger and depression status. Material and Method: The study was conducted with 45 victims of IPV (intimate partner violence) who applied to Ordu Training and Research Hospital Forensic Medicine Outpatient Clinic between August 15 and October 15, 2024 and a control group of 45 people. Sociodemographic form, HITS screening tool, Beck Depression Inventory (BDI) and Trait Anger-Anger Expression Scale were applied to both groups. A questionnaire was applied to the case group to determine the types of violence and risk factors. Result: 86.66% (n:39) of the cases were female, the average age was 36.29±11.53. It was observed that 46.7% (n:21) were housewives, 15.6% (n:7) were unemployed, 48.9% (n:22) had secondary school education or less, 71.1% (n:32) were married. The most common perpetrator of violence was the spouse 69% and the most common setting of violence was the home 69%. Psychological violence was 97.77% n:44), economic violence 66.66% (n:30), sexual violence 33.33% (n:15) and stalking 35.55% (n:16), and the proportion of children witnessing violence was 51.1%.