Der schutz der bekannten marke ausserhalp des aehnlichkeitsbereich in der Turkei im vergleich mit deutschland unterbericksichtigung europaeichen markenrichtlinie
Avrupa Birliği marka yönergeleri kapsamında Türkiye ve Almanya'da tanınmış markaların farklı mal ve hizmetlerde korunması
- Tez No: 878718
- Danışmanlar: PROF. DR. ANGSHAR OHLY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Bayreuth
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tanınmış markalar marka hukukunda önemli bir yere sahiptir. Tanınmış markaların sahip oldukları ekonomik değer sadece benzer mal ve hizmet alanlar dışında farklı mal ve hizmetler alanlarında da sıklıkla marka sahibinin haklarının ihlal edilmesine neden olur. Gerek ulusal ve gerek uluslararası düzenlemelerle tanınmış markaların farklı mal ve hizmetlerde belli şartların oluşması halinde korunması sağlanır. Bu kapsamda Avrupa Birliği Yönergelerinde, Alman ve Türk hukukunda önemli düzenlemeler yapılmıştır. Eserde söz konusu korumaların dayanaklar, koruma şartları ve kapsamları Avrupa Birliği Yönergeleri dikkate alınarak Türkiye ve Almanya karşılaştırmaları yapılarak değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Well-known trademarks have an important place in trademark law. The economic value of well-known trademarks often causes violations of the trademark owner's rights not only in areas of similar goods and services but also in different areas of goods and services. Both national and international regulations ensure that well-known trademarks are protected in different goods and services, provided that certain conditions are met. In this context, important regulations have been made in the European Union Directives and German and Turkish law. In the work, the basis, protection conditions and scope of the protections in question are evaluated by comparing Turkey and Germany, taking into account the European Union Directives.