Saf sarıçam (Pinus sylvestris L.) meşcerelerinde landsat 8 olı uydu görüntüsü yardımıyla topraküstü karbon depolama miktarının belirlenmesi (Aladağ Orman İşletme Şefliği örneği)
Estimating aboveground carbon stock using landsat 8 oli satellite image in pure scots pine (Pinus sylvestris L.) stands (a case study of Aladağ Planning Unit)
  1. Tez No: 878721
  2. Yazar: SEDAT IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN EMRE SAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Aladağ Orman İşletme Şefliğinde yayılış gösteren saf sarıçam meşcerelerinde topraküstü karbon miktarının uzaktan algılama verileri yardımıyla modellenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanında bulunan farklı gelişim çağı ve kapalılık sınıflarındaki saf sarıçam meşcerelerinden alınmış olan örnek alanlarda yapılan yersel ölçümlerden yararlanılarak örnek alanların topraküstü karbon miktarları hesaplanmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan uzaktan algılama verileri (bant reflektans değerleri ve vejetasyon indisleri) ise Landsat 8 OLI uydu görüntüsü kullanılarak elde edilmiştir. Topraküstü karbon miktarları ile uzaktan algılama verileri arasındaki ilişkiler Korelasyon Analizi ile ortaya konulmuş ve Aşamalı Regresyon Analizi yardımıyla da topraküstü karbon miktarı tahmin modelleri geliştirilmiştir. Modellerin geliştirilmesi aşamasında, modele dahil edilen bağımsız değişkenlere bağlı olarak yalnızca bant reflektans değerlerinin, bant reflektans değerleri ile topografik verilerin, yalnızca vejetasyon indislerinin ve bant reflektans değerleri ile vejetasyon indislerinin bağımsız değişken olarak kullanıldığı dört farklı model yapısı için başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Model başarılarının ortaya konulmasında Düzeltilmiş Belirtme Katsayısı (R_d^2), Hata Kareler Ortalamasının Karekökü (RMSE) ve Akaike Bilgi Kriteri (AIC) olmak üzere üç farklı istatistiksel ölçütten yararlanılmıştır. En başarılı modeller; yalnızca bant reflektans değerlerinin kullanıldığı model yapısı için M3 (R_d^2=0,593), bant reflektans değerleri ile topografik verilerin birlikte kullanıldığı model yapısı için M6 (R_d^2=0,581), yalnızca vejetasyon indislerinin kullanıldığı model yapısı için M12 (R_d^2=0,632) ve bant reflektans değerleri ile vejetasyon indislerinin birlikte kullanıldığı model yapısı için M13 (R_d^2=0,576) olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, modeling the amount of aboveground carbon in pure Scots pine stands distributed in Aladağ Forest Planning Unit using remote sensing data was aimed. The aboveground carbon amounts of the sample plots were calculated using field measurements made in sample plot taken from pure Scots pine stands of different development ages and canopy classes in the study area. The remote sensing data (band reflectance values and vegetation indices) used in the study were obtained from the Landsat 8 OLI satellite image. The relationships between aboveground carbon amounts and remote sensing data were examined with Correlation Analysis, and aboveground carbon amount estimation models were developed with Stepwise Regression Analysis. Depending on the independent variables included in the model, successful results were obtained for four different model structures in which only band reflectance values, band reflectance values and topographic data, only vegetation indices, and band reflectance values and vegetation indices were used as independent variables. Adjusted Coefficient of Determination (R_d^2), Root Mean Squared Error (RMSE) and Akaike Information Criterion (AIC) were used to reveal the model performances. The most successful models were M3 (R_d^2=0,593) for the model structure including only band reflectance values are used, M6 (R_d^2=0,581) for the model structure including band reflectance values and topographic data together, M12 (R_d^2=0,632) for the model structure including only vegetation indices. and M13 (R_d^2=0,576) for the model structure including band reflectance values and vegetation indices together.