Ölçeklerde verilen cevapların özensiz veya dikkatsiz olarak yanıtlanmasının değerlendirilmesi
Evaluation of careless or inelaborate answers to the answers given in the scales
- Tez No: 878728
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Psikoloji, sosyoloji ve tıbbi alanlarda olduğu gibi birçok araştırmada, katılımcılara ölçekler uygulanır; ancak uygulanan bu ölçeklerde katılımcıların genellikle özensiz veya dikkatsiz bir şekilde yanıtlar vermesinden dolayı doğru sonuçlara ulaşmak oldukça zordur. Tez çalışmamızda, simülasyon yoluyla elde edilen verilerden dikkatsiz ve özensiz verilen cevapların İndekslerinin performansını karşılaştırmak için Cattell'in sabotaj indeksi ve modifiye sabit bireyselleştirilmiş şans puanı (MFIC) kullanılacaktır. Simülasyon çalışması, bu İndekslerin RMSE (root mean square error, hata kareler ortalaması karekökü) ve BIAS değerlerine göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu karşılaştırmalar, çeşitli faktörlere göre değişen koşullar altında yapılacaktır. Örneğin; ölçek tipine, madde sayısına, ters madde sayısına ve örneklem birim sayısına göre dikkatsiz ve özensiz cevap vermede değişimin olup olmadığına yönelik karşılaştırmalar değerlendirilecektir. Cattell'in sabotaj indeksinin performansı, modifiye sabit bireyselleştirilmiş şans puanı (MFIC) performansına göre daha iyi sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
In many studies, such as in psychology, sociology, and medical fields, scales are administered to participants; However, it is very difficult to obtain accurate results in these applied scales because participants generally give careless or insufficient effort answers. In dissertation study, Cattell's sabotage index and the modified fixed individualized chance score (MFIC) score will be used to compare the performance of the indices of careless or inelaborate effort answers from data obtained through simulation. The simulation study aimed to compare these indexes according to RMSE (root mean square error) and BIAS values. These comparisons will be made under conditions that vary depending on a variety of factors. For example; Comparisons will be evaluated regarding whether there is a change in careless and inelaborate effort responding according to scale type, number of items, number of reversed items and sample size. Cattell's sabotage index performs better than the modified fixed individualized chance (MFIC) score.