Cerrahi menopoza bağlı semptomların ve cinsel işlevlerin değerlendirilmesi
Evaluation of symptoms and sexual functions related to surgical menopause
  1. Tez No: 878729
  2. Yazar: EDA GÜNAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma cerrahi müdahale sonucu menopoza giren kadınlarda menopoz semptomları ve cinsel işlevlerin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanan bu çalışma 01.11.2023-01.05.2024 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde histerektomi ve/veya bilateral salpingooferektomi ameliyatı olan 43 kadın ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Menopoz Semptom Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ)”,“Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ)”kullanılarak ameliyat öncesi en az iki hafta önce ve ameliyat sonrası 6-8. Haftalar arasında yüz yüze görüşme yoluyla toplandı. Veriler bir istatistik paket programında analiz edildi. Menopoz dönemindeki kadınların yaş ortalamaları 45,510±2,694 (Min=40; Max=49), MSDÖ toplam puan ortalaması 9,861±4,357 olduğu ve çalışmaya katılan kadınların düşük derecede semptom yaşadıkları en fazla psikolojik en az somatik şikayetleri olduğu belirlendi. Yaş, sigara ve alkol tüketimi ve jinekolojik ameliyat öyküsü ile MSDÖ puanları arasında anlamlı farklılık bulundu. Kronik hastalık öyküsü olan kadınlarda MSDÖ toplam puanları daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate menopausal symptoms and sexual functions in women who entered menopause as a result of surgical intervention. This descriptive and correlation-seeking study was conducted with 43 women who had hysterectomy and/or bilateral salpingo-oophorectomy surgery at the Training and Research Hospital affiliated with the Ministry of Health between 01.11.2023 and 01.05.2024. Research data were collected using the“Introductory Information Form”,“Menopause Symptom Assessment Scale (MSDS)”,“Female Sexual Function Index (FSFI)”, at least two weeks before surgery and 6-8 days after surgery. It was collected through face-to-face meetings over weeks. The data were analyzed in a statistical package program. It was determined that the average age of menopausal women was 45,510±2,694 (Min=40; Max=49), the MSDS total average score was 9,861±4,357, and the women participating in the study experienced low-level symptoms and had the most psychological and the least somatic complaints. A significant difference was found between age, smoking and alcohol consumption, and gynecological surgery history and MSDS scores. MSDS total scores were found to be lower in women with a history of chronic disease.