Doğumda eşler tarafından uygulanan dans ve masajın doğum ağrısı, konfor ve memnuniyet üzerine etkisi
The effect of x application and y application applied by spouses in labor on labor pain, comfort and birth satisfaction
- Tez No: 878785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ŞOLT KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Travayda eşler tarafından uygulanan endorfin masajı ve dansın, doğum sırasındaki ağrı, doğum memnuniyeti, doğum sonu konforu ve kişi odaklı annelik bakımı üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu araştırma randomize kontrollü modelde tasarlanmış, deneysel bir araştırmadır. Rastgele örnekleme yöntemlerinden randomizasyon yöntemi ile oluşturulan araştırmanın çalışma grubunu 03.03.2023-01.05.2024 tarihleri arasında Tekirdağ Çorlu İlçe Devlet Hastanesi doğumhane birimine başvuran, 2. doğumunu yapacak olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen gebeler oluşturmuştur. Çalışmadaki veri toplama araçları; araştırmacılar tarafından literatür doğrutusunda hazırlanan sosyodemografik- obstetrik özellikler ve ağrı ile ilaçsız baş etme yöntemlerini bilme durumuna yönelik sorulardan oluşmuş tanıtıcı bilgi formu, görsel kıyaslama ölçeği, doğum memnuniyeti ölçeği, doğum sonu konfor ölçeği ve kişi odaklı annelik bakım ölçeğidir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Veriler %95 güven aralığında, p0.05) Çalışmaya katılan gebelerin gebelik haftaları 36-40 olarak bulunmuştur. Katılımcıların hastaneye başvuruda mevcut dilatasyon açıklıklarının 3-5 cm arasında olduğu, çoğunluğunun planlı gebelik olduğu ve ağrıyı azaltacak yöntem bilğisine sahip olduğu görülmüştür. Önceki doğumda sıkıntı yaşama, doğum öncesi eğitim alma ve gebelikte düzenli kontrollere gitme açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktur.(p>0.05) Çalışmada dans ve endorfin masajı uygulamasının doğum sonu konfor üzerine etkisi olduğu, dans ve endorfin masajı uygulamasının psikospiritüel konfor düzeyini anlamlı şekilde arttırdığı saptanmıştır. Dans ve endorfin masajı uygulamasının kişi odaklı annelik bakımına etkisi olduğu saptanmış olup, masaj uygulanan grubun iletişim ve özerklik alt boyut puanı dans grubundan daha yüksek bulunmuştur. Dans ve endorfin masajı uygulamasının doğum memnuniyetine olumlu etkisi olduğu saptanmış olup, dans grubunun memnuniyet puanlarının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dans ve endorfin masajı uygulamasının doğumda hissedilen ağrı puan ortalamalarını anlamlı şekilde düşürdüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Satisfaction This study is a randomized controlled experiment designed to evaluate the effect of endorphin massage and dance applied by partners during labor on pain, birth satisfaction, postpartum comfort, and person-centered maternal care. The study group consisted of pregnant women who volunteered to participate in the study at Tekirdağ Çorlu District State Hospital's maternity unit between March 3rd, 2023, and May 1st, 2024. The data collection instruments used in the study included a descriptive information form consisting of sociodemographic-obstetric characteristics and questions about pain coping methods without medication prepared by the researchers based on literature guidelines; visual analogue scale; birth satisfaction scale; postpartum comfort scale; and person-centered maternal care scale. SPSS 24. software was used for data analysis. The data were evaluated at a confidence interval of 95%, (p.05). Gestational weeks ranged from 36 to 40 weeks for participating women. It was found that most participants had planned pregnancies and had knowledge about pain-reducing methods. There was no significant difference between groups regarding experiencing distress during previous childbirths, receiving prenatal education or attending regular pregnancy check-ups (p>.05). The application of dance and endorphin massage had an effect on postpartum comfort with a significant increase observed in psychospiritual comfort levels. The application of dance and endorphin massage showed an effect on person-centered maternal care with higher scores observed for communication sub-dimension scores in massage group compared to dance group. The application of dance and endorphin masage had a positive effect on birth satisfaction with significantly higher satisfaction scores observed for dance group. The application of dance anda ndorphin masage significantly reduced mean pain scores experienced during labor.