Doğumda eş ve anne/arkadaş desteğinin doğum sürecine etkileri
Effects of spouse and mother / friend support on birth process
- Tez No: 566719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DEMİRGÖZ BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma, doğumda eş, anne/arkadaş ve rutin klinik bakımının doğum sürecine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma İstanbul ili Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran primipar kadınlarla yapılmış karşılaştırmalı tanımlayıcı bir çalışmadır. Örneklem büyüklüğü güç analizi ile hesaplanmış ve 300 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Kadınların istekleri doğrultusunda doğumlarında eşleri, anne/arkadaşları ve ebe dışında destek istemeyen 3 grup oluşturulmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından literatür bilgileri doğrultusunda geliştirilen Gebe Tanılama Formu ve Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 23,87±2,98 (min 19-max 34) olup, %78'i 8 yıllık eğitim almıştı. Doğumun geçiş fazında en düşük korku/anksiyete puanı (7,08±0,88) eş desteği alan kadınlardı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was planned in order to examine the effect of spouse, mother / girlfriend and routine clinic support on birth process. Materials and Methods: This study is a comparative descriptive study conducted with primiparous women who applied to Esenler Obstetrics and Gynecology Hospital in Istanbul. The sample size was calculated by power analysis and 300 women were included in the study. In accordance with the wishes of women, 3 groups were formed, who do not want any support except their spouses, their mothers / friends and the routine clinic support. Postpartum Comfort Scale which was developed in accordance with the literature and Pregnant Diagnosis Form were used by the researchers to collect the data. Findings: The mean age of the participants was 23,87 ± 2,98 (min 19-max 34) and 78% of them received 8 years of education. In the transition phase, the fear / anxiety score was found to be the lowest score (7.08 ±0.88) in the group receiving spousal support and the lowest score of struggling with pain (1,83 ± 0,57) was found in the group which receiving midwife support. The mean time was found between 158.68 ± 17.81 when the dilatation of participiants 5 cm and 8 cm in the wife support group.