Küçükçekmece Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlığı Bölgesi'nde 0-9 yaş grubunda epilepsi ve febril konvülziyon prevalansı
- Tez No: 91725
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma 28 Haziran 1999 - 29 Şubat 2000 tarihleri arasında Küçükçekmece Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlığı Bölgesi ' nde yürütülmüş kesitsel bir alan çalışmasıdır. Basit rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 5 sağlık ocağı bölgesindeki evler tek tek gezilerek, anket yöntemi, öykü, nörolojik muayene ve EEG den yararlanılarak bölgedeki 0-9 yaşta aktif epilepsi ve febril konvülziyon prevalansı araştırıldı. Sorgulanan 493 hanede yaşayan 0 - 9 yaş arası 502 çocuktan tarama anketi ile 26 smda şüpheli aktif epilepsi ve febril konvülziyon saptandı ( % 5.2 ). Uygulanan ikinci tip anketlerle, nöroloji uzmanları tarafından öykü alınması, nörolojik muayene ile EEG çekiminden sonra % 0.8 ( n ~4 ) çocukta aktif epilepsi, % 2.6 ( nt 13 ) çocukta febril konvülziyon olduğu saptandı. Aynı bölgede sağlıklı çocuklarla oluşturulan kontrol grubuna uygulanan ikinci tip anketlerin de değerlendirilmesiyle epilepsili çocuklar ile sağlıklılar arasında cinsiyete, çocuğun yaşına, doğum şekline, doğumun yapıldığı yere, çocuğun doğum sırasına, doğumu yaptıran kişiye, çocuğun anne - babasının akraba olmasına göre, istatistik olarak anlamlı bir fark saptanamadı. Evde yaptırılan doğumda, ebe ve komşu ile yaptırılan doğumda, doğumda annede sağlık sorunu çıkması durumunda, ailede sara öyküsü varlığında ve anne - babanın akraba olması durumunda febril konvülziyon geçirme sağlıklı gruba göre istatistik açıdan anlamlı sayılacak derecede beklenenden fazla idi. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY This is a cross - sectional field study that was performed between 28 June 1999 - 29 February 2000 in the Küçükçekmece Local Health Administration and Education Area. The houses located in the 5 health unit field selected by simple random sampling method were visited, and questionnaire method, interwieving, neurological examination and EEG were used to search prevalance of active epilepsy and febrile convulsion between ages 0 - 9 in that area. İn the 493 houses that were visited, 5.2 % ( n-?-26 ) of the 502 children aged between 0-9, were suspected of having active epilepsy and febrile convulsion. After application of the second type questionnaires, interwiews by a neurologist, neurological examination and EEG, 0.8 % ( nt.4 ) of the children were diagnosed as having active epilepsy, % 2.6 ( n^=13 ) of them were diagnosed as having febrile convulsions. Evaluation of the second type questionnaires applied to the control group living in the same area showed that there was no significant difference between the children having epilepsy and the control group about sex, age of child, type of birth, place of birth, order of birth, person who performed birth and mother - father being relatives. İn the febrile convulsive group, cases of birth performed only with the assistance of a neighbour or of a midwife, birth performed at home, mother's health problems occurred during the birth of child, family history of epilepsy, mother - father being relatives, exceeded those in the healty group and the difference was statistically significant. 58