Derin öğrenme ile borsa fiyatlarının tahmini: LSTM yaklaşımı
Stock market price prediction with deep learning: LSTM approach
  1. Tez No: 878794
  2. Yazar: SAHIB RAHIMOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Borsa, ekonomik kalkınmanın ve bireysel refahın önemli bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Yatırımcılar ve finansal analistler için, borsa fiyatlarının doğru tahmini, karar verme süreçlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Geleneksel yöntemler uzun süredir bu tahminlerde kullanılmasına rağmen, son zamanlarda yapay zeka ve derin öğrenme teknikleri, finansal piyasaların karmaşıklığını modellemek için daha fazla tercih edilmektedir. Bu tez, derin öğrenme modellerinden biri olan Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) ağlarının borsa fiyatlarını tahmin etmedeki etkinliğini incelemektedir. LSTM, zaman serisi verilerindeki uzun vadeli bağımlılıkları öğrenebilme kapasitesiyle finansal piyasaların dinamiklerini modelleyebilen güçlü bir araçtır. Bunun yanı sıra, hibrit modellerin (LSTM-GRU, LSTM- CNN, LSTM-Autoencoder ve LSTM-Transformer) LSTM tabanlı yaklaşımlara göre performansını değerlendirerek, borsa fiyat tahminlerinde daha iyi sonuçlar elde edilip edilemeyeceğini araştırmaktadır. Çalışma, LSTM modelinin ve hibrit modellerin geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında avantajlarını ve sınırlılıklarını deneysel bir yaklaşımla sunmaktadır. Ayrıca, bu modellerin gerçek dünya verileri üzerindeki uygulanabilirliği ve finansal analizlerdeki kullanımı ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The stock market is considered an important indicator of economic development and individual prosperity. For investors and financial analysts, the accurate prediction of stock prices plays a critical role in decision-making processes. Although traditional methods have been used for these predictions for a long time, recently, artificial intelligence and deep learning techniques have been increasingly preferred to model the complexity of financial markets. This thesis examines the effectiveness of Long Short-Term Memory (LSTM) networks, one of the deep learning models, in predicting stock prices. LSTM is a powerful tool capable of modeling the dynamics of financial markets with its ability to learn long- term dependencies in time series data. Additionally, it investigates whether hybrid models (LSTM-GRU, LSTM-CNN, LSTM-Autoencoder, and LSTM-Transformer) can achieve better results in stock price predictions compared to LSTM-based approaches. The study presents an experimental approach to evaluate the advantages and limitations of the LSTM model and hybrid models compared to traditional methods. Furthermore, the applicability of these models on real-world data and their use in financial analysis are discussed. This thesis aims to contribute to both academic literature and the financial sector by being at the intersection of deep learning and financial forecasting.