Maintaining fairness in stochastic chemotherapy scheduling
Rassal kemoterapi çizelgelemesinde adilliğin gözetilmesi
- Tez No: 878808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kemoterapi randevu planlaması, infüzyon sürelerindeki belirsizlik altında yönetilmesi zor olan bir konudur ve sadece beklenen performans ölçü değerlerine odaklanmak, bazı hastalar için istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu çalışma, hasta bekleme süreleri açısından adilliği dikkate alarak günlük hasta randevularını planlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, verimlilik ve adilliği aynı anda gözeten özgün bir ölçek önerilmiş ve iki aşamalı rassal karmaşık tamsayılı doğrusal olmayan programlama modeli içinde ençoklanmıştır. Oluşturulan model için ikili arama algoritması geliştirilmiştir. Bu algoritmanın her iterasyonunda oluşturulan rassal olurluluk problemlerini çözmek için, yeni bir azalt-ve-artır algoritması önerilmiştir. Senaryo azaltma yaklaşımı, literatürden gelen senaryo azaltma teknikleri ile bir onkoloji hastanesinden gerçek veriler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Algoritma ayrıca yaygın olarak kullanılan bir doğrusal olmayan programlama çözücüsü ile karşılaştırılmştır. Elde edilen çizelgeler problemin baz alındığı hastanenin mevcut uygulaması ve yaygın olarak kullanılan sezgisel sıralama yöntemleri ile oluşturulan çizelgelerle kıyaslanmış ve önerilen çizelgelerin daha iyi performans gösterdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, önerilen metriğin bilinen bir eşitsizlik metriğinden (Gini katsayısı) ve Rawls tipi bir refah fonksiyonundan farkı incelenmiştir. Son olarak stokastik çözümün değeri hesaplanarak infüzyon sürelerindeki belirsizliğin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy scheduling is hard to manage under uncertainty in infusion durations, and focusing on expected performance measure values may lead to unfavorable outcomes for some patients. We aim to design daily patient appointment schedules considering fairness regarding patient waiting times. We propose using a metric that encourages fairness and efficiency in waiting time allocations. To optimize this metric, we formulate a two-stage stochastic mixed-integer nonlinear programming model. We employ a binary search algorithm to identify an optimal schedule, and then propose a modified binary search algorithm (MBSA) to enhance computational capability. Moreover, to address stochastic feasibility problems at each MBSA iteration, we introduce a novel reduce-and-augment algorithm that utilizes scenario set reduction and augmentation methods. We use real data from a major oncology hospital to show the efficacy of MBSA. We compare the schedules identified by MBSA with both the baseline schedules from the oncology hospital and those generated by commonly employed scheduling heuristics. We also compare our metric with a well-known inequity metric (the Gini coefficient) and a Rawlsian-type welfare function. Finally, we highlight the significance of considering uncertainty in infusion durations to maintain fairness while creating appointment schedules.