The concept of nobility in Nietzsche
Nietzsche'de asalet kavramı
  1. Tez No: 878847
  2. Yazar: ALİ HAYDAR KUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezin merkezinde Nietzsche'nin asalet kavramı yer alır. Bilinç varlığı olarak insan kendini ve tüm gerçekliğini yaratma imkanını üzerinde taşır. Bu imkanı kullanma biçimi insanın kendisine, hayata, varoluşa karşı duruşunu açığa vurur. O bu imkanı kendisine hedefler belirleyerek, hayatına anlamlar atfederek ve bu şekilde değer paradigmaları, idealler yaratarak hayata geçirir. Bu paradigmalar bir nevi insanın kendini yarattığı kalıp ve biçimler olarak hizmet eder. Bir başka açıdan değerlendirildiğinde bu kalıp ve biçimlerin yani, onun amaç ve anlamlarının, hakikat ve ideallerinin doğası insanın kendisinin, karakterinin, yaşam biçiminin yansısıdır. İnsan hayata karşı ya tepkisel, bıkkın ve özünü yitirmiş bir tutum içinde olur ve bu doğrultuda kendi varoluşuna aykırı ve hayata hasmane amaç ve idealler belirler ya da olumlayıcı, güçlü ve sağlıklı bir duruş sergileyerek hayatın gelişip serpilmesine imkan sağlayan amaç ve idealler belirler. Hayatı yadsıyan idealler belirlemek insan aklının kendi yanılgılarının eseridir. Bu insan aklının bir özelliğidir ve esasen hayatın serpilip gelişmesi de ancak bu tür yanılgıların üstesinden gelmekle mümkün olur. İnsan yanılgıya düşüp kendi koyduğu amaç ve anlamları ve ilgili değerleri ezeli idealler olarak görmeye başladığında kendi illüzyonlarının kölesi olmaya başlar. Zira ezeli oluş halinde olan bir dünyada değişimi ve gelişimi yadsımak hayatın kısırlaştırılmasından başka bir anlama gelmez. Oysa insanın yaratıcı karakterine yakışan duruş her türlü eziyeti de dahil olmak üzere hayatı tüm yönleriyle olumlamaktır. Bir sanat eseri misali hayatın güzelleştirilmesinden başka bir anlamı olmayan insani yüceliğe ancak insanın kendini durmaksızın aşmasıyla ulaşılabilir. Asalet insani yüceliği ulaşmaya yönelmiş insan karakteri ve yaşam biçiminin kendisidir. İnsan sadece bu şekilde, estetik olarak varoluşunu temellendirebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the concept of nobility in Nietzsche. As beings of consciousness human beings possess the potential to create and shape their own lives. How individuals exercise this potentiality reveals their character, their attitude towards themselves and life. They do so by setting purposes, attributing meanings, and thus constructing paradigms of values and ideals for their lives. These paradigms of values serve as the molds or patterns for self-creation. Furthermore, the nature of these molds and patterns—namely, purposes and ideals—reflects individuals' character, and way of life. Human beings may exhibit either a reactive, and degenerative attitude towards life, resulting in purposes and ideals detrimental to existence, or they may adopt an affirmative and healthy stance, leading to aims and ideals conducive to the flourishing of life. The positing of life-negating ideals stems from misconceptions of reason. Overcoming these misconceptions is crucial for the growth of life and self-overcoming. When individuals erroneously view purposes, meanings, and ideals as eternal realities, they become slaves to their illusions. In a world of perpetual becoming, rejecting change and growth impoverishes life itself. Conversely, a correct stance—befitting the creative character of human beings—requires the affirmation of life in all its aspects, including suffering. Only through perpetual self-overcoming can individuals achieve human greatness, which entails beautifying life by creating it as a work of art. Nobility represents the character and way of life directed towards the attainment of human greatness. Only as creators of aesthetic perfection can individuals justify their existence.