Teaching 21st century skills in EFL classrooms: An investigation of teacher, student and institutional perceptions on the instructional practices of the 4C skills
Yabancı dil olarak İngilizce öğretilen sınıflarda 21. yüzyıl becerilerinin öğretimi: 4C becerilerinin öğretim uygulamalarına ilişkin öğretmen, öğrenci ve birim algılarının incelenmesi
- Tez No: 878846
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma, öğretim görevlilerinin, hazırlık okulu öğrencilerinin ve Program Geliştirme, Ölçme ve Değerlendirme ve Mesleki Gelişim birimlerinin paydaşlarının 4C becerilerinin İngilizce sınıflarındaki öğretim uygulamalarına ilişkin algılarını keşfedici durum çalışması yaklaşımını uygulayarak araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, veri toplama sürecinde üç katılımcı grubuyla görüşmeler yapılarak ve doküman analizi yoluyla ikincil veriler toplanarak üçgenleme yöntemi uygulanmıştır. Bulgular, öğretim görevlilerinin 4C becerileri hakkında bilgili olduklarını ve bu becerileri dil sınıflarına entegre etme konusunda olumlu tutumlara sahip olduklarını, öğrencilerin ise beceriler hakkında kısıtlı bilgiye sahip olduklarını, ancak 4C becerilerinin kişisel, akademik ve gelecekteki mesleki yaşamlarına katkıda bulunacağına inandıklarını ortaya koymuştur. Öğrenciler iletişim ve eleştirel düşünmeyi kazanılması gereken en temel beceriler olarak algılamış ve bu becerileri öğrenmeye işbirliği ve yaratıcı düşünmeden daha fazla öncelik vermişlerdir. Benzer şekilde, öğretim görevlisi ve öğrenci yanıtlarına göre iletişim ve eleştirel düşünme İngilizce derslerine en sık entegre edilen beceriler olarak bulunmuştur. Öğrenciler ve öğretmenler tarafından karşılaşılan zorluklarla ilgili olarak, müfredatla ilgili kısıtlamalar, öğrenci motivasyonunun ve yeterlilik düzeyinin eksikliği ve sınav odaklı yaklaşımlar en önemli engeller olarak bulunmuştur. 4C becerilerinin eğitim ünitelerindeki yeri konusunda ise bu beceriler eğitim süreçlerinin bir parçasıdır; ancak yine de daha fazla ve daha açık entegrasyona ihtiyaç vardır. Gelecekteki uygulamalar için öneriler arasında müfredat düzenlemeleri, daha gerçekçi ve ilgi çekici görevlerin entegrasyonu, hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmen eğitimi fırsatlarında iyileştirmeler ve biçimlendirici değerlendirme yöntemlerinin teşvik edilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed at investigating the perceptions of English language instructors, preparatory school students, and stakeholders of the Curriculum Development, Measurement & Evaluation, and Professional Development units related to instructional practices of the 4C skills in EFL classrooms by adopting an exploratory case study approach. For this purpose, triangulation method was applied during data collection processes by conducting interviews with three groups of participants and gathering secondary data through document analysis. The findings revealed that the instructors were knowledgeable about the 4C skills and they had positive attitudes about integrating these skills in language classes while students had inadequate knowledge about the skills, but they believed the 4C skills to contribute to their personal, academic and future professional lives. Students perceived communication and critical thinking as the most essential skills to acquire by prioritizing learning these skills over collaboration and creative thinking. Similarly, communication and critical thinking were found to be the most frequently integrated skills in the lessons according to the instructor and student responses. With regards to the challenges experienced by the students and the instructors, curriculum related constraints, lack of learner motivation and proficiency level, and exam oriented approaches were found to be the major obstacles. About the place of the 4C skills in the educational units, they were an integral part of the educational processes; however, there is still a need for further and more explicit integration. Recommendations for future implications include curriculum adjustments, integration of more authentic and engaging tasks, improvements in pre-service and in-service teacher training opportunities and promotion of formative assessment methods.