Exchange rates and sovereign risk
Döviz kurları ve ülke riskleri
- Tez No: 878852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KAĞAN PARMAKSIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
2000'li yıllarda Asya ve Latin Amerika'yı ve 2007 yılından itibaren ise tüm dünyayı etkisini altına alan ve farklı isimlendirmelerle tanımlanmış olan, literatürün genel anlamda kriz olarak tanımladığı durumun, ortaya çıkan sonuçlar gözlendiğinde araştırılabilir bir konu olarak önemini korumaktadır. Bu çalışmada, kriz ve belirleyicileri üzerine çalışmak amacıyla, ilk aşamada 1800- 2016 yılları arasında gözlemlenen Bankacılık, sistematik, para birimi, enflasyon, temerrüde düşen kamu iç borç ve kamu dış borç krizlerinin gerçekleşme oranını araştırmak için 64 ülke, finans merkezleri, finans dışı (finansal olmayan) merkezler, gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler, yükselen piyasa ülkeler olmak üzere sınıflandırarak analizi yapılıyor. İncelenmekte olan dönem Birinci Dünya Savaşı (1914-1918), Büyük Buhran (1929), İkinci Dünya Savaşı (1939-1945), Birinci Petrol Krizi (1973), İkinci Petrol Krizi (1979) ve Büyük Durgunluk (2008)olayları ayrı dönemler içerisinde incelecek şekilde alt bölümlere ayrılarak, belirleyici olayların krizlerin ortaya çıkma oranına olan etkisi hesaplanıyor. Birinci Dünya Savaşının döviz krizi, Büyük Buhran ise dış borç krizinin, Birinci Petrol Krizi ise döviz krizinin, İkinci Petrol Krizi Bankacılık krizinin yaşanma oranını arttırmıştır. Krizlerin ülke grupları için analiz sonuçları ise kamu dış borç krizinin en yüksek görülme oranına sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuç ise çalışmanın devamında kamu dış borç krizine üzerine çalışmaya kamu dış borç krizi öncüsü olarak kamu temerrüdünü görmekte ve kamu temerrüdü olma durumunu kamu riski ile analiz etmektedir. Bu çalışmada, ülke riskini ölçme yöntemi olarak ise kredi temerrüt takası uygulanmaktadır. Analizle cevaplanması amaçlanan sorular ise tüm ülke grubu ve yükselen piyasa ekonomileri için; döviz kurunun kamu riskine olan etkisi araştırılıyor. Devamında ise elde edilmiş olan bu ilişkide ortaya çıkma ihtimali olan potansiyel ters nedenselliği araştırmayı planlıyoruz. Devamında bu ilişkinin döviz kuru rejiminin ve sermaye açıklığının etkisini araştırılacaktır. Döviz kuru etkilerinin etkisini hem tüm ülke grupları hem de yükselen piyasa ekonomileri ülke grubu için sabit etkili panel veri modelini uygulayarak araştırıyoruz. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, her iki grup için döviz kurunun her iki ülke seti için kredi temerrüt farkını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediğini ve döviz kuru oynaklığının yükselen piyasa ekonomileri için kredi temerrüt farkını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediğini rapor etmektedir. Potansiyel ters nedensellik dikkate alınarak iki aşamalı sistem GMM prosedürü uygulanmakta ve panel sistem GMM sonuçlarının panel sabit etkiler yaklaşımı uygulayan sonuçlara büyük ölçüde benzediği sonucuna ulaşmaktayız. Döviz kuru rejiminin her iki ülke seti için de belirleyici bir faktör olduğu, özellikle yükselen piyasa ekonomileri için döviz kurunun en yüksek marjinal katkısının esnek döviz kuru rejiminde elde edildiği ve döviz kuru oynaklığının elde edildiği rapor edilmektedir. Ayrıca sermaye açıklığı hem döviz kuru faktörünün hem de yurt içi faktörlerin ve uluslararası faktörlerin marjinal etkisini etkileyen bir faktör olup, özellikle döviz kurunun en yüksek marjinal etkisi ve döviz kuru oynaklığının kredi temerrüt takaslarını etkilediği yüksek sermaye açıklığı olan ülke grupları için tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent decades, economic crises have hit Asia in the „90s, Latin America in the 2000s, and global finance in 2007, which signals the importance of analyzing the crisis. In this study, in order to study the crisis and its determinants, we first analyze the occurrence rate of banking, systematic, currency, inflation, domestic debt in default and sovereign external debt crises observed between 1800 and 2016 by classifying 64 countries into financial centers, non-financial centers, developed countries, developing countries, emerging market countries. The period under scrutiny is subdivided into the First World War (1914-1918), the Great Depression (1929), the Second World War (1939-1945), the First Oil Crisis (1973), the Second Oil Crisis (1979) and the Great Recession (2008), and the impact of these events on the occurrence rate of crises is investigated. The First World War increased the incidence of currency crises, the Great Depression increased the incidence of external debt crises, the First Oil Crisis increased the incidence of currency crises, and the Second Oil Crisis increased the incidence of banking crises. The results of the analysis of crises for country groups show that sovereign debt crisis has the highest incidence rate. This result leads the study on sovereign debt crisis to consider sovereign default as a precursor to sovereign debt crisis and to analyze sovereign default with sovereign risk. In this study, credit default swap is applied as a method of measuring sovereign risk. The questions that the analysis aims to answer are the effect of exchange rate on sovereign risk for all country groups and emerging market economies. Subsequently, we plan to investigate the potential reverse causality that may arise in this relationship. We will then investigate the impact of exchange rate regime and capital openness on this relationship. We investigate the impact of exchange rate effects by applying the fixed effect panel data model for both all country groups and the emerging market economies country group. According to the results of the analysis, we report that the exchange rate has a statistically significant effect on the credit default spread for both sets of countries and exchange rate volatility has a statistically significant effect on the credit default spread for emerging market economies. We apply a two-stage system GMM procedure taking into account potential reverse causality and find that the panel system GMM results are broadly similar to the results from a panel fixed effects approach. Exchange rate regime is reported to be a determinant factor for both sets of countries, with the highest marginal contribution of exchange rate and exchange rate volatility obtained in the flexible exchange rate regime, especially for emerging market economies. Moreover, capital openness is a factor that affects the marginal impact of both the exchange rate factor and the marginal impact of domestic and international factors, and it is estimated that the highest marginal impact of the exchange rate and exchange rate volatility affect credit default swaps, especially for high capital openness country groups.