The politics of humanitarian assistance in syria's civil war
Suriye iç savaşında insani yardım siyaseti
  1. Tez No: 878850
  2. Yazar: ÜMİT SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu araştırma, Suriye iç savaşında Suriye hükümeti ile uluslararası yardım aktörleri arasındaki etkileşimin dinamiklerini incelemektedir. Temel amacı, insani yardım eyleminde devlet egemenliğinin elle tutulur tezahürlerini anlamak ve bu tezahürlerin insani normlar ve prensipler üzerindeki etkisini anlamaktır. Karma yöntem yaklaşımını kullanarak, bu araştırma, günlük uygulamalar, müzakereler ve iç savaş içindeki şiddetten ortaya çıkan uluslararası insani yardımın mekânsal yapılandırmasını ve böylece siyasi boyutunu açığa çıkarır. Suriye hükümetinin insani yardım alanındaki egemen devlet şiddetini stratejik bir araç olarak kullanarak, uluslararası toplumun Suriye'deki insan acısını hafifletme çabalarına karşı egemenliğini ileri sürdüğünü iddia ediyorum. Bu şiddet, egemen otoritesinin göze çarpan bir tezahürü olarak durur ve devletin ontolojik güç kaynağı olarak değil, daha çok, geniş sosyal çevresinin bağlamında şekillenen bir ilişkisel kavram olarak görülmelidir. Bu devlet şiddeti, iç savaştaki devlet, yardım kuruluşları ve yardıma muhtaç nüfus arasındaki güç dinamiklerini yeniden tanımlar. Özellikle, yardım kuruluşlarını insani normlar yerine devlet egemenliğine öncelik vermeye zorlar. Dahası, araştırma, yaşamları korumak ve insan acısını azaltmak amacıyla genel hedefe yönelik olarak insani yardımın küresel yönetiminin monolitik veya homojen olmaktan uzak olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yerine, farklı aktörlere göre değişen çeşitlilik gösteren bir alandır. Bu zorlayıcı devlet egemenliğinin gölgesinde, ilkesel insani eylemle ilişkilendirilen anlamlar ve uygulamalar, ortak nihai amaçlara rağmen, insani yardım kuruluşları tarafından sürekli olarak müzakere edilir ve farklı yorumlanır.
Özet (Çeviri)
This research explores the dynamics of interaction between the Syrian government and international aid actors in Syria's civil war. Its primary objective is to understand the palpable manifestations of state sovereignty in humanitarian action and their impact on humanitarian norms and principles. Employing a mixed methods approach, this research unveils spatial configuration of international humanitarian assistance that emerge from daily practices, negotiations, and violence within the civil war. I contend that the Syrian government employs sovereign violence strategically within humanitarian space as a means to assert its sovereignty in relation to the international community's efforts to alleviate human suffering in the civil war. This violence stands as the conspicuous embodiment of its sovereign authority and should not be viewed as an ontological source of power but, rather, as a relational concept that takes shape within the broader context of its social surroundings. This sovereign violence redefines the power dynamics between the state, aid organizations, and vulnerable populations in the civil war. In particular, it places significant pressure on aid organizations to give precedence to state sovereignty over humanitarian norms. Moreover, the research reveals that the global governance of humanity, oriented toward the overarching goal of preserving lives and mitigating human suffering, is far from being monolithic or uniform. Rather, it is a diverse landscape that varies across different actors. As an outgrowth of this assertive sovereignty, the meanings and practices associated with principled humanitarian action undergo continuous negotiation and varied interpretation by humanitarian relief organizations, despite their shared ultimate objective.