Shifts in cultural policies in post-Mao China: Analysis of the sixth-generation films under XI Jinping's rule
Mao sonrası Çin'de kültür politikalarındaki değişimler: XI Jinping yönetiminde altıncı jenerasyon filmlerin bir analizi
- Tez No: 878882
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Deng Xiaoping'in 1980'li yıllardaki reform politikaları sonucunda ülkenin yaşadığı büyük dönüşüm bağlamında Çin'in Altıncı Nesil olarak bilinen bağımsız filmlere ve film yapımcılarına yönelik tutumu sorusunu ele alacaktır. Altıncı nesil film yapımcıları, bozulan kişiler arası ve aile ilişkilerine ve metropol şehirlerde ortaya çıkan yeni marjinal kesimlere odaklanarak Çin'in değişen sosyal ortamına bir ayna tutmaya çalıştılar. Bunu yaparken öncelikle kendi deneyimlerine dayandılar. Günümüz Çin'inde bozulan sosyal kurumları filmlerinin başlıca konusu haline getirip, kendi etki alanlarını yarattılar. Diğer yandan, hükümetle ve devlet kurumlarıyla ilişkileri her zaman tutarsız olmuştur. Bu tez, Altıncı Nesil'in önde gelen isimleri Jia Zhangke ve Wang Xiaoshuai'nin erken ve geç dönem filmlerini yakından okuyarak, sanatçılar ve hükümet arasındaki değişen ilişkileri ve hükümetin kültür politikalarındaki değişimleri anlamaya çalışacaktır. Tez, film yapımcılarının filmlerini çekmek için her gün ilgili devlet kurumlarıyla pazarlık yapmak zorunda kaldıklarını ve Xi Jinping de dahil olmak üzere Çin hükümetinin hiçbir zaman kültürel alanın organizasyonuna ilişkin görünürde bir siyasi tutum ve düzenlemeye sahip olmadığını; bunun yerine film yapımcılarının devlet kurumlarıyla sürekli müzakereler ve pazarlıklar sonucu filmlerini Çin'de gösterime sokabildiklerini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis will address the question of China's attitude toward independent films and filmmakers, known as the Sixth Generation, in the context of the great transformation of the country because of the reform policies of Deng Xiaoping in the 1980s. Sixth-generation filmmakers tried to hold a mirror to China's changing social landscape by focusing on deteriorating interpersonal and family relationships and the new marginal segments emerging in metropolitan cities. In doing so, they relied primarily on their own experiences. They created their own social influence by making the deteriorating social institutions in today's China the main subject of their films. Their relationship with the government and governmental institutions has always been inconsistent. This thesis will try to understand the changing relations between artists and the government and the shifts in cultural policies of the government by making a close reading of the films of the leading names of the Sixth Generation, Jia Zhangke and Wang Xiaoshuai, throughout three decades. The thesis claims that filmmakers have to negotiate with the relevant state institutions consistently to shoot their films, and the Chinese government, including Xi Jinping, never had an apparent political attitude and regulations regarding the organization of the cultural field; instead, it argues that filmmakers can release their films in China as a result of constant negotiations and bargaining with government institutions.