Hafızlık yapan kuran kursu öğrencilerinde dindarlık ve öznel iyi oluş arasındaki ilişki: Antalya örneği
The relationship between religiosity and subjective wellbeing in students who memorize the qur'an in qur'an course: The case of Antalya
  1. Tez No: 878883
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Kur'an Kursunda öğrenim gören ergenlerde dindarlık ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Antalya'da, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı yatılı hafızlık Kur 'an Kurslarındaki 501 öğrenciye Sosyo-demografik Bilgi Formu, Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Dindarlık Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup, ergenlerin dindarlık düzeyleri ile öznel iyi oluş arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, sosyo-demografik değişkenler bakımından ergenlerin dindarlık düzeyleri ve öznel iyi oluş alt boyutları karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, gelir düzeyi, baba eğitim düzeyi ve ebeveyn medeni durumu değişkenleri bakımından ergenlerin dindarlık düzeylerinde anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Öznel iyi oluş alt boyutlarının sosyo-demografik değişkenlere göre farklılıklarına ilişkin bulgulara göre, gelir düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi, ailenin dindarlık düzeyi ve gelir düzeyi bakımından öznel iyi oluş alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Ergenlerin dindarlık ve öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki korelasyona ilişkin bulgulara göre, öznel iyi oluş önemli diğerleriyle ilişkide doyum, yaşam doyumu, olumlu duygular ve ergen iyi oluş toplam puanlarıyla ergen dindarlık düzeyi arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların ilgili literatürde yer alan daha önceki çalışmaları destekleyici ve güncel veriler sunduğu görülmektedir. Ayrıca, Kur'an Kursunda öğrenim gören ergenlerin öznel iyi oluş ve dindarlık düzeylerine yönelik ileri araştırmalar ve geliştirilebilecek programlara katkı sunması bakımından araştırma bulgularının faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between piety and well-being in adolescents studying in the Qur'an course. Within the scope of the study, the Socio- demographic Information Form, the Adolescent Well-Being Scale and the Religiosity Scale were applied to 501 students in the Qu'ran Courses affiliated to the Presidency of Religious Affairs in Antalya. screening model was used in the study and the relationship between adolescents' religiosity and subjective well-being was examined. Additionally, religiosity levels and subjective well-being sub-dimensions of adolescents were compared in terms of socio-demographic variables. According to the findings obtained in the study, there was a significant difference in the religiosity levels of adolescents in terms of gender, income level, father education level, family religiosity level and parental marital status. According to the findings regarding the sub-dimensions of subjective well-being according to socio- demographic variables, significant differences were found in the sub-dimensions of subjective well-being in terms of income level, parental education level, family religiosity, and income level. According to the findings related to the correlation between the religiosity and subjective well-being levels of adolescents, subjective well-being was found to be positively and significantly correlated between relationship satisfaction with significant others, life satisfaction, positive emotions, and total adolescent well-being and adolescent religiosity. It can be seen that the findings obtained in the research present supportive and up-to-date data from previous studies in the related literature. In addition, research findings are thought to be beneficial for adolescents studying in the Qur'an course in terms of contributing to the further research and the programs that can be developed regarding improving subjective well-being and religiousness levels.