The critical evaluation of urban transformation projects in Samsun Metropolitan Area
Samsun Metropolitan Alanındaki kentsel dönüşüm projelerinin eleştirel bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 878881
  2. Yazar: BÜŞRA BÜYÜKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma kapsamında, Samsun ili metropoliten alanda Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköy ilçeleri sınırları içerisinde tamamlanmış, devam eden ve planlanan kentsel dönüşüm projeleri üzerine incelemeler yapılmaktadır. Araştırmanın çıkış noktası 2012 yılında Samsunun kent merkezinde yeni üretilmiş olan ve Mert ırmağı yakınında bulunan Kuzey Yıldızı TOKİ bloklarında yaşanan sel felaketi ve sonuçlarıdır. Kent için önemli olan böyle bir projede afet riskinin düşünülmeden kentsel yenilemem çalışmalarının yapılması, uygulanmış veya uygulanacak diğer projeleri de sorgulatmıştır. Çalışma kapsamında yapılan araştırmalarda yirmi altı tane proje tespit edilmiştir. Projelere ait detaylı bilgiler ulaşmak için ise belediyelere ait yıllık faaliyet raporları, projeler için üretilmiş haberler, imar planları, plan açıklama ve araştırma raporları gibi dokümanlar incelenmiştir. 1950lerden sonra Samsun iline karşı artan göç baskısı, kentte insanların barınma sorunlar yaşanmasına neden olmuş ve kentleşme sorunları baş göstermiştir. Gelinen noktada, bu çalışma ile 2000lerin başından itibaren günümüze kadar Samsun metropoliten alanda devam eden kentsel dönüşüm uygulamalarının yasal kapsamları, teknik yaklaşımları, proje büyüklükleri ve süreleri, yer seçim yaklaşımları ile kentin mekânsal gelişimine katkıları incelenerek projelerin Samsun'un kentleşmesine olan faydaları veya zararları ile kentsel dönüşüm projelerine yönelik politikalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the completed, ongoing and planned urban transformation projects within the borders of Atakum, Ilkadım, Canik and Tekkeköy districts, which form the metropolitan area of Samsun province. The starting point of the research is the flood disaster and its consequences that occurred in the newly constructed Kuzey Yıldızı TOKI blocks near the Mert River in the city center of Samsun in 2012. Canik urban renewal project, which was produced for the purpose of preventing squatters, is the first most comprehensive urban transformation project produced in Samsun. In such a project, which is important for the city, the fact that urban renewal works were carried out without considering the disaster risk has brought into question other projects that have been implemented or will be implemented. Twenty-six projects were identified in the research conducted within the scope of the study. The increasing migration pressure against Samsun province after the 1950s caused people to experience housing problems in the city, and thus, urbanization problems began to arise. With this study, the legal scopes, technical approaches, project sizes and durations, location selection approaches and contributions to the spatial development of the city of urban transformation applications completed, ongoing and planned in the Samsun metropolitan area from the early 2000s to the present are examined and the benefits or harms of the projects to the urbanization of Samsun and the policies regarding urban transformation projects are evaluated.