Northern Ireland-Good Friday/Belfast agreement a case of successful conflict resolution
Kuzey İrlanda Hayırlı Cuma/Belfast Antlaşmasıbaşarılı bir ihtilafların çözümü örneği
- Tez No: 878915
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Kuzey İrlanda'da, 1960'ların sonlarında başlayarak, yaklaşık otuz yıl boyunca devam eden ve“The Troubles”olarak adlandırılan ve 3500`den fazla ölüme mal olan etnik şiddet dönemiyle özdeşleşen ihtilafın başarılı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlayan 1998 Hayırlı Cuma/Belfast Antlaşması'nın gerçekleştirilmesinde etkili olan iç ve dış faktörlerin analizini içermekte ve bu bağlamda özellikle aktörlere odaklanmaktadır. Bu ihtilafın kökeninde yatan nedenleri, ihtilafın, çözüm/barış sürecinin başlangıç ve sonuçlanma aşamalarını ve ortaya çıkan çözümü uygun kuramsal çerçeveler dahilinde analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the endogenous and exogenous factors which led to a successful conclusion as the Good Friday/Belfast Agreement (1998) in Northern Ireland, ending the period of ethnic violence which claimed more than 3500 lives, which is known as 'The Troubles'. The role of the actors are underlined in this context. The root causes of this conflict, and all the different stages of the conflict, the start and the continuation of the negotiation/peace process and the settlement itself are analysed within the appropriate theoretical framework.