Rethinking financialization through the actuality of the law to the tendency of the rate of profit to fall
Finansallaşmayı kar oranının düşme eğilimi yasasının güncelliği ile yeniden düşünmek
- Tez No: 878916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL, DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, kar oranının düşme eğilimi yasasının perspektifinden finansallaşmayı ele alarak, son zamanlarda üretim ve finans arasındaki ilişkide yaşanan dönüşümü açıklamayı hedeflemektedir. Marx'ın yasasının dışsal bir ekonomik yasa olarak kavramsallaştırılmasına karşın, bu çalışma sadece kapitalist krizleri değil, aynı zamanda birikimin 'normal' seyrinde meydana gelen dönüşümleri de açıklayan, sınıf içi ve sınıflar arası mücadeleye dayanan yöntemsel bir yasa kavramsallaştırmasını önermektedir. Bu amaçla, farklı rekabet kavramsallaştırmalarının farklı kriz teorileri için yapı taşı işlevi gördüğü ve aynı zamanda farklı finansallaşma yaklaşımlarının varsayımlarını etkilediği savunulmaktadır. Üretim ve finans arasındaki ilişkide yaşanan dönüşüm incelenerek, gerçek birikim ile fiktif birikim arasında daha yakın bir ilişki kurulduğu, farklı sermaye biçimlerinin birbiriyle daha bağlantılı hale geldiği ve bunun da rekabetin yoğunlaşmasıyla sonuçlandığı iddia edilmektedir. Sonuç olarak, finansallaşmanın, dışsal ekonomik yasaların sonucunda ortaya çıkmış kendiliğinden bir olgu olmaktan ziyade, kasti bir sermaye birikim stratejisi ve devlet projesiyle kar oranındaki düşüşü engellemek için karşıt eğilimlerin mobilizasyonu olarak ele alınması gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain financialization from the perspective of the law of the tendency of the rate of profit to fall to understand the recent transformation in the relationship between production and finance. Contrary to the perception of Marx's law as an external economic law, this study proposes a methodological approach to law grounded on the intra- and inter-class struggle that explains not only the capitalist crises but also transformations occurring in the 'normal' course of accumulation. To this end, it is argued that different conceptualizations of competition function as building blocks for different theories of crisis while also influencing the set of premises that is grounded on the different approaches of financialization. By investigating the transformation in the relationship between production and finance, it has been concluded that a closer relationship between real accumulation and fictitious accumulation has been established while different forms of capital have become more interconnected, resulting in an intensification of competition. As a result, it is argued that financialization, rather than a spontaneous phenomenon arising as a result of external economic laws, needs to be understood as a deliberate capital accumulation strategy and a state project, conceptualized as a mobilization of the countertendencies against the fall in the rates of profit.