Modernization of administration and urban space in late Ottoman provincial cities: Administrative centers in Diyarbekir
Geç Osmanlı taşra kentlerinde yönetimin ve kentsel alanın modernizasyonu: Diyarbekir'deki idari merkezler
- Tez No: 878919
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, geç Osmanlı taşra yönetimindeki modernleşme sürecinin kentsel alan üzerindeki etkilerini, Diyarbekir'deki idari merkezler üzerinden değerlendirmektedir. Bu doğrultuda, Tanzimat döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun taşra idari yapısının modernleştirilmesine yönelik girişimler, yeni kentsel mekân düzenlemeleri ve yapı tipleri incelenmiştir. Diyarbekir'de 19. yüzyılın ikinci yarısında valiler aracılığıyla inşa edilmeye başlanan hükümet konakları ve yeni kamu binalarının bir araya gelerek oluşturduğu idari merkezler ile kamusal mekanda yaşanan dönüşüm çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Böylece çalışma, Diyarbekir'de idari merkezlerin oluşumu ve dönüşümü üzerinden devletin kentsel mekânın yeniden şekillenmesine müdahalesini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the impact of the modernization process in the late Ottoman provincial administration on urban space through the administrative centers in Diyarbekir. Accordingly, initiatives to modernize the provincial administrative structure of the Ottoman Empire during the Tanzimat period, new urban spatial arrangements and building types are analyzed. The transformation of public space in Diyarbekir in the second half of the 19th century through the administrative centers formed by the government houses and the accompanying new public buildings which began to be constructed by the governors constitutes the focus of the study. Thus, the study aims to reveal the state's intervention in the reshaping of urban space through the formation and transformation of administrative centers in Diyarbekir.