Havalı tüfek atıcılığında dirsek desteği bozulmadan yapılan atışların kalp atım hızı ile atış performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of shooting without moving elbow support on heart rate and shooting performance in air rifle shooting
- Tez No: 878924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ORKUN PELVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Destekli ve desteksiz atış protokolleri arasındaki potansiyel performans farklarını incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 13 gönüllü havalı tüfek sporcusu katılmıştır. Desteksiz protokolde, sporcular tüfeği tripod üzerine indirmeden saçmayı doldurmuş ve mola vermeden 60 atışı tamamlamıştır. Destekli protokolde, sporcular saçmayı doldurmak için tüfeği tripod üzerine indirmiştir. Protokoller sırasında, Polar H10 ve YKAS aygıtı takılmıştır. Atış performansı elektronik hedefe yapılan gerçek zamanlı atışlar ile ölçülmüştür. 10 atışlık seriler boyunca, KAH, KHD, SmO2 değerleri ve atış puanlarının minimum-maksimum ve ortalama değerleri hesaplanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar eş örneklem t-test ile, grup içindeki farklılıklar tekrarlı ölçüm anova testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Destekli 5. ve 6. seri puanları, destekli 1.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to investigate potential performance differences between supported and unsupported shooting protocols. Materials and Methods: Thirteen air rifle athletes participated wearing a Polar H10 chest band and NIRS. In the first protocol, athletes loaded their rifles without lowering them onto the tripod for 60 shots. In the second protocol, athletes lowered their rifles onto the tripod to load the pellets. Shooting performances were measured with real-time shots on the electronic target. Throughout series of 10 shots each, the minimum-maximum and mean values of HR, HRV, SmO2 values and shot scores were calculated.