Yarı profesyonel kadın sporcularda sözel kombine dikkat odağı talimatlı ve video talimatlı eğitimin iniş tekniği ve propriosepsiyon üzerine etkisi
The effect of training with combined verbal attentional focus instructions and video instructions on landing technique and proprioception in semi-professional female athletes
  1. Tez No: 878943
  2. Yazar: BÜŞRA TAMGÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızın amacı, dinamik diz valguslu (DDV) yarı profesyonel kadın sporcularda kombine dikkat odağı talimatlı ve video talimatlı eğitimin dikey sıçramalı iniş tekniği, diz eklemi propriosepsiyon hissi (DEPH) ve DDV üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmada DDV açısı 100 üzerinde olan 30 kadın sporcu görsel eğitim grubu (GE) (n= 10), sözel eğitim grubu (SE) (n= 10) ve kontrol grubuna (KG) (n= 10) randomize edildi. Başlangıçta katılımcıların FPPA, LESS ve DEPH ölçümleri alındı. Ardından katılımcılar gruplarına özel talimatları alarak iki adet eğitim bloğu gerçekleştirdi ve hemen ardından son test ölçümleri yapıldı. Bir hafta sonra aynı ölçümlerle takip testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of combined attention focus instruction and video instruction training on vertical jump landing technique, knee joint proprioception sensation (KJPS) and dynamic knee valgus (DKV) in semiprofessional female athletes. In the study, 30 female athletes with a DKV angle over 100 were randomized to the video instructed training group (VI) (n = 10), verbal combined focus instructed training group (VCI) (n = 10) and control group (CG) (n = 10). Fisrtly, participants' FPPA, LESS and KJPS measurements were taken. Participants then completed two training blocks, receiving specific instructions for their group, and post-test measurements were taken immediately afterwards. A followup test was performed one week later with the same measurements.