Suriyeli göçmen kadınlarda travmanın etkisi ve travmayı deneyimleme
The impact of trauma and the experience of trauma in Syrian immigrant women
- Tez No: 878944
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Savaş, göç, tecavüz gibi travmatik stres yaratan olayların sonuçlarından en çok hassas gruplar etkilenmektedir. Toplumsal cinsiyet rolleri ve dezavantajlı olma durumu düşünüldüğünde kadınların göç öncesi, göç sırası ve sonrasında maruz kaldıkları travma sonucunda işlevsellikleri zedelenebilmektedir. Travma sonrası ortaya çıkan problemlerin hem psikolojik hem de sosyal boyutu bulunmaktadır. Göç'e ve savaşa dair travma kaynaklı problemlerin incelenmesi ve boyutsal olarak değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirilen bu çalışmanın literatürde bulunan göçmen travması kategorisindeki kadın odaklı bakış açısı eksikliğini gidermesi beklenmektedir. Araştırmada göçmen kadınların yaşadıkları travma durumunun ortaya konulması, sonrasında gelişen psikolojik, ruhsal sıkıntıların tanımlanması ve destek mekanizmalarının değerlendirilmesi hem nicel hem de nitel yöntemlerin kullanılmasını gerektirmiş ve araştırmanın metodu karma yöntem olarak belirlenmiştir. Bu araştırma kapsamında İstanbul ilinde ikamet eden göçmen kadınlara kar topu örneklem yöntemi ile ulaşılıp, karma yöntem metodlarından olan açıklayıcı ardışık desen gereği ilk aşama olan nicel kısımda 484 kişiyle görüşülmüş, travma ve depresyon belirtileri gösterdiği nicel yönetmlerle belirlenmiş 20 kişiyle ise araştırmanın ikinci aşaması olan nitel kısım tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda; Suriyeli kadın göçmenler üzerinde, depresyonun, travma ve travma sonrası stres bozukluğu belirtileri üzerinde etkisi olduğu, Türkiye'de geçirilen zamanın artmasının ve Türkçe biliyor olmanın Suriyeli göçmen kadınların psikolojik durumları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve yaşanılan travmatik olayların ağırlıklı olarak iç savaş kaynaklı olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerin sistemli analizi ve analizlerin; ekolojik, ayrımcılık-baskı karşıtı perspektifler üzerinden açıklanması ile göç ve göçe bağlı travmanın psikososyal etkileri görünür kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
The most vulnerable groups are profoundly affected by the consequences of traumatic events such as war, migration, and rape. Considering gender roles and the state of being disadvantaged, women often face multiple traumatic events before, during, and after migration. The functionality of women, who are already among vulnerable groups, can be impaired as a result of trauma. Post-traumatic issues encompass both psychological and social dimensions. This study, conducted to examine and evaluate trauma-related problems associated with war and migration, aims to address the lack of a women-centered perspective in the migrant trauma category within the literature. The study involved revealing the trauma experiences of immigrant women, identifying the psychological and mental distress that developed subsequently, and evaluating the support mechanisms in place. Both quantitative and qualitative methods were required, leading to the adoption of a mixed-methods approach. Specifically, an explanatory sequential design was utilized. Immigrant women residing in Istanbul were reached using the snowball sampling method. In the first quantitative phase, 484 participants were interviewed. In the subsequent qualitative phase, 20 individuals identified with symptoms of trauma and depression were interviewed for in-depth exploration. The results of the research indicated that depression significantly impacts trauma and post-traumatic stress disorder (PTSD) symptoms among Syrian refugee women. The duration of time spent in Turkey and the ability to speak Turkish positively influenced the psychological well-being of Syrian refugee women. The traumatic events experienced were predominantly related to the civil war. The systematic analysis of the collected data, interpreted through ecological, anti-discrimination, and anti-oppressive perspectives, has made the psychosocial effects of migration and trauma more visible.