Conformable derivative operator in solving nonlinear fractional order differential equations
Lineer olmayan kesirli mertebeden diferansiyel denklemlerin çözümünde uyumlu türev operatörü
- Tez No: 878942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Literatürde, geleneksel denklemlerden farklı olarak daha karmaşık olayları daha doğru bir şekilde modelleme yetenekleri nedeniyle doğrusal olmayan kesirli diferansiyel denklemler üzerine yoğunlaşılmakta ve bu denklemler için analitik ve yaklaşık çözümler aranmaktadır. Bu tezde, literatürdeki doğrusal olmayan kesirli mertebeden diferansiyel denklemlerden oluşan matematiksel modellerin bazı yaklaşık çözüm yöntemleri, uyumlu (conformable) türev operatörü anlamında incelenmiştir. Bu matematiksel modellerin birçok yöntemle çözülebilmeleri, en uygun yöntemin seçilmesi fırsatını sunmaktadır. Çalışmada uyumlu türev operatörünün hangi yöntemlerde ve modellerde/denklemlerde başarılı sonuçlar verdiği literatüre atıf yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature, there is a focus on nonlinear fractional differential equations due to their ability to model more complex phenomena more accurately than traditional equations, and analytical and approximate solutions for these equations are sought. In this thesis, several approximate solution methods for mathematical models consisting of nonlinear fractional order differential equations in the literature are examined in terms of the conformable derivative operator. The ability to solve these mathematical models using different methods provides the opportunity to select the most suitable method. In our study, we examine which methods and equations the conformable derivative operator yields successful results.