Fibromiyalji hastalarında Karbonik Anhidraz II otoantikoru varlığının araştırılması
Investigation of the presence of Carbonic Anhydrase II autoantibodies in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 878972
  2. Yazar: NARMIN HASANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS), etiyolojisi tam olarak bilinmeyen ve çoklu semptomları olan kronik bir hastalıktır. Yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı, genel yorgunluk, uyku bozuklukları, anksiyete, depresyon, bilişsel fonksiyon bozuklukları, baş ağrısı ve gastrointestinal sorunlar gibi çeşitli semptomlarla karakterizedir.“Poli-semptomatik”terimi, bu geniş semptom çeşitliliğini vurgulamak için kullanılır ve bu semptomların hem psikolojik hem de fiziksel bileşenler içerebileceğini ifade eder. FMS'nin tanısı, benzer semptomlara sahip diğer bozukluklarla karıştırılabildiği için genellikle zordur. FMS'nin tanısının konulabilmesi için semptomların süreklilik göstermesi ve yaygın ağrı noktalarının belirlenmesi gerekmektedir. Amerikan Romatoloji Koleji'nin 2016 yılında yayınladığı kılavuz, FMS tanısının yaygın ağrı noktalarının varlığına ek olarak, semptomların en az 3 ay boyunca devam etmesi ve diğer olası nedenlerin dışlanmasıyla konulabileceğini belirtir. FMS'nin tedavisi, semptomların şiddetine ve hastanın ihtiyaçlarına göre özelleştirilen multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. İlaç tedavisi, egzersiz programları, fizyoterapi, psikoterapi ve alternatif tedavi yöntemleri gibi çeşitli yaklaşımlar kullanılabilir. Ayrıca, yaşam tarzı değişiklikleri, düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve stres yönetimi de tedavi sürecinde önemlidir. Bu çalışma, FMS'li hastalarda karbonik anhidraz (CA) izoenzimi otoantikorlarının seviyelerini ve oksidatif durumlarını incelemektedir. Bulgular, FMS'li hastalarda CAII otoantikorlarının kontrol grubuna kıyasla belirgin şekilde yüksek olduğunu göstermektedir. CAII otoantikorlarının artmış seviyeleri, FMS'nin patogenezinde otoimmün süreçlerin aktif olabileceğini ve bu süreçlerin hastalığın semptomlarına katkıda bulunabileceğini ve tanı testi olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, oksidatif stres parametrelerindeki değişiklikler de FMS'li hastalarda oksidatif stresin önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, FMS'nin patogenezi ve tedavisinde yeni yaklaşımlar geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic disease with multiple symptoms of unknown etiology. It is characterised by a variety of symptoms, including widespread musculoskeletal pain, general fatigue, sleep disturbances, anxiety, depression, cognitive dysfunctions, headaches and gastrointestinal problems. The term“poly-symptomatic”is used to emphasise this wide variety of symptoms and refers to the fact that these symptoms may include both psychological and physical components. The diagnosis of FMS can often be confused with other disorders characterised by similar symptoms and is therefore difficult. In order to make a diagnosis of FMS, symptoms must be persistent and common pain points must be identified. The guideline published by the American College of Rheumatology in 2016 states that the diagnosis of FMS can be made if, in addition to the presence of widespread pain points, symptoms persist for at least 3 months and other possible causes are excluded. FMS treatment requires multidisciplinary strategies, customised to the severity of symptoms and the needs of the patient. Various approaches can be used, such as medication, exercise programmes, physiotherapy, psychotherapy and alternative treatment methods. In addition, lifestyle changes, regular exercise, healthy nutrition and stress management are also important in the treatment process. This study examines the levels of carbonic anhydrase (CA) isoenzyme autoantibodies and oxidative status in FMS patients. The findings show that CAII autoantibodies are significantly higher in FMS patients compared to the control group. Increased levels of CAII autoantibodies suggest that autoimmune processes may be active in the pathogenesis of FMS and that these processes may contribute to the symptoms of the disease also serum CAII autoantibody levels may use for diagnosis of FMS. Furthermore, changes in oxidative stress parameters suggest that oxidative stress may play an important role in FMS patients. These findings may contribute to the development of new approaches in the pathogenesis and treatment of FMS.