Toplumsal cinsiyet tarihçiliği yaklaşımından hareketle Türkiye'de toplumsal cinsiyet kültürü bibliyografyası ve Türk halkbilimi perspektifi
Bibliography of gender culture in Turkey and Turkish folkloristics perspective from the approach of gender historism
  1. Tez No: 878977
  2. Yazar: ŞERİFE FUNDA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİA GÜLİN ÖĞÜT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 670
Özet
Toplumsal cinsiyet kültürü bütün dünyada 1970'li yıllardan günümüze araştırılan bir konudur. Kadın ve erkeğin toplumun bütün alanlarında birlikte yer almasıyla iki cinsiyetin tarihinin kökeni merak konusu olmaya başlamıştır. Bundan dolayı, toplumsal cinsiyet tarihi kültürü bu tarihsel sürece ışık tutarak toplum içinde kadın ve erkeğin konumlanma biçimini anlamaya çalışmaktadır. Günümüzde bu alanla ilgili araştırmaların artması nedeniyle Sonya Rose'un toplumsal cinsiyet tarihçiliği yaklaşımından hareketle kitap ve makalelerden oluşan Türkiye kökenli toplumsal cinsiyet çalışmaları bibliyografyası oluşturulmuştur. Halkbilimi disiplininde ve diğer disiplinlerde daha önce toplumsal cinsiyet kültürü ile ilgili müstakil bir bibliyografya çalışması yapılmadığından tezin amacı bu eksikliği doldurmak ve Halkbilimi disiplininin toplumsal cinsiyet kültürü ile ilişkisini ortaya çıkarmak olmuştur. Halkbilimi disiplininde toplumsal cinsiyet alanıyla ilgili yapılmış olan dört eserden sözlü kültür ürünü olan iki eserle çalışma sınırlandırılarak bu iki eserin kitap incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender culture is a subject that has been researched all over the world since the 1970s. With women and men taking place together in all areas of society, the origin of the history of the two genders has become a matter of curiosity. Therefore, gender history culture tries to understand the positioning of women and men in society by shedding light on this historical process. Today, due to the increase in research in this field, a bibliography of gender studies originating in Turkey consisting of books and articles has been created based on Sonya Rose's approach to gender historiography. Since there has not been an independent bibliography study on gender culture in the discipline of folklore and other disciplines, the aim of the thesis is to fill this gap and to reveal the relationship between the discipline of folklore and gender culture. The study has been limited to two works of oral culture among the four works on gender in the discipline of folklore, and a book review of these two works has been conducted.