19.yüzyılda Avrupa ve Ortadoğu'da kadın kimliği analizi:Gertrude Bell örneği
The analysis of women identity in Europe and the Middle East in the 19th century: The case of Gertrude bell
- Tez No: 568033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde Ortadoğu'da yaşanan çalkantılı süreç, bölgenin tarihine ilgiyi artırmış, I. Dünya Savaşı yıllarında İngiltere'nin Ortadoğu politikasında kurucu ve planlayıcı rol üstenen, tarihçi, arkeolog Gertrude Margaret Lowthian Bell yeniden gündeme gelmiştir.“19.Yüzyılda Avrupa ve Ortadoğu'da Kadın Kimliği Analizi: Gertrude Bell Örneği”isimli bu çalışmada, Büyük Britanya İmparatorluğu'nun muhafazakâr Victoria döneminde yetişen Gertrude Bell'in Ortadoğu bedeviliği ve erkek egemen bir dünyada kadın olarak var olma mücadelesi değerlendirilecektir. Bell'in günümüz Irak sınırlarını çizmeye kadar uzanan sıra dışı yaşam öyküsü, toplumsal cinsiyet bağlamında incelenerek kadın kimliği analizi yapılacaktır. Bu çalışmada, tüm seyahatlerini ve görüşlerini yazılı hale getiren Gertrude Bell'in, İngiltere New Castle Üniversitesi bünyesindeki Robinson Kütüphanesi'nde arşivlenen günceleri, mektupları ve kitapları ışığında birincil kaynaklar analiz edilerek nitel olarak değerlendirilecektir. Birincil kaynakların çalışmaya özgün bir nitelik kazandırması ve konunun farklı bir perspektiften ele alınarak tarih ve sosyoloji literatürüne katkı sağlaması amaçlanmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ortadoğu, Toplumsal Cinsiyet, Gertrude Lowthian Bell
Özet (Çeviri)
Today, the turbulent process in the Middle East increased the interest in the history of the region and Gertrude Margaret Lowthian Bell who was a historian and archaeologist and also was a founder and planner in the Middle East policy of Britain in the years of World War I, was on the agenda again. In this study named“Analysis of Women's Identity in Europe and the Middle East in the 19th Century: The Case of Gertrude Bell”, Gertrude Bell, who grew up during the conservative Victorian period of the British Empire, will be considered to be the bedouin of the Middle East and her struggle for existence as a woman in a male-dominated world will be dealt with. The extraordinary life story of Bell, which extends to drawing the borders of modern Iraq, will be evaluated in the context of gender and women identity. This study will be evaluated qualitatively by analyzing the primary sources of Gertrude Bell in the light of his archived archives, letters and books in the Robinson Library in New Castle University, England. It is aimed that both the subject will be handled from a different perspective and that the primary sources will be used and they will give a specific characteristic to the study and contribute to the literature of history and sociology. KEYWORDS: Middle East, Gender, Gertrude Lowthian Bell