Ortaokul öğrencilerinde fiziksel aktivite uygunluk testlerinin vücut kitle indeksi ile ilişkisi ve eğitim-öğretim döneminde gösterdiği değişiklikler
The relationship between physical activity fitness tests and body mass index in secondary school students and their changes during the academic period
- Tez No: 878981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı'nın fiziksel uygunluk karnesinde yer alan fiziksel uygunluk testlerinden; dayanıklılığı gösteren şınav, mekik ve esnekliği gösteren ön ve arka germe testi sonuçlarının vücut kitle indeksi ile ilişkisini göstermek, sınıflar arası, dönemler arası gösterdiği değişiklikleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın çalışma grubunu; Ordu ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı, Milli İrade Ortaokulu'nda, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda öğrenimlerine devam eden toplam 623 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin yaşları 9 ile 13 arasında değişmektedir. Bulgular: Birinci dönem vücut kitle İndeksi (VKİ) ile diğer değişkenler arasındaki korelasyon değerlendirildiğinde; 5. sınıf ve 8. sınıf öğrencilerinde mekik ve şınav ile pozitif yönlü ilişki olduğu görülmüştür (sırasıyla p: 0,001; 0,000) (p: 0,000; 0,000).6. sınıf ve 7. sınıf öğrencilerinde ise şınav ile pozitif yönlü ilişki olduğu görülmüştür (p: 0,000; 0,001). 6. sınıfta VKİ, esneklik, şınav ve mekik ile dönemler arası pozitif yönlü ilişki olduğu görüldü (sırasıyla; p:0,000; 0,000; 0,050; 0,000; 0,004). 7. sınıfta VKİ, esneklik, şınav ve mekik ile dönemler arası pozitif yönlü ilişki olduğu görüldü (sırasıyla; p:0,000; 0,000; 0,000; 0,000). 8. sınıfta VKİ, esneklik, şınav ile dönemler arası pozitif yönlü ilişki olduğu görüldü (sırasıyla; p:0,000; 0,046; 0,016). 8. sınıfta VKİ, her ikinci dönemde kızlarda erkeklere göre anlamlı yüksektir (p: 0,005). Esneklik her iki dönemde kızların daha iyi olduğu, mekik ve şınav açısından erkeklerin, her iki dönemde, kızlara göre anlamlı yüksektir (p: 0,001; 0,002; 0,001) (p: 0,002; 0,017). Sonuç: Bu çalışmada, okul döneminde gelişimin ve fiziksel aktivitenin doğrusal olarak artması, öğrencilerin motor ve mental gelişimi için olumlu katkının artırılabileceğini ve disiplinize edilebileceğini sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, one of the physical fitness tests included in the physical fitness report card of the Ministry of National Education; It is aimed to show the relationship between the results of push-ups, sit-ups, which show endurance, and front and back stretching tests, which show flexibility, with body mass index, and to reveal the changes between classes and periods. Materials and Methods: The study group of the research; It consists of a total of 623 students who continue their education in the 5th, 6th, 7th and 8th grades at the National Irade Secondary School, affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in Ordu province. The ages of the students range from 9 to 13. Results: When the correlation between first-term body mass index (BMI) and other variables was evaluated; It was observed that there was a positive relationship between sit-ups and push-ups in 5th grade and 8th grade students (p: 0.001; 0.000, respectively) (p: 0.000; 0.000). It was observed that there was a positive relationship between push-ups and 6th grade and 7th grade students (p: 0.000; 0.001). In the 6th grade, there was a positive relationship between BMI, flexibility, push-ups and sit-ups and between periods (p: 0.000; 0.000; 0.050; 0.000; 0.004, respectively). In the 7th grade, there was a positive relationship between BMI, flexibility, push-ups and sit-ups and between periods (p: 0.000; 0.000; 0.000; 0.000, respectively). It was observed that there was a positive relationship between BMI, flexibility and push-ups in the 8th grade and between periods (p:0.000; 0.046; 0.016, respectively). In the 8th grade, BMI is significantly higher in girls than in boys in every second semester (p: 0.005). Flexibility was significantly higher in girls in both periods, and in terms of sit-ups and push-ups, boys were significantly higher than girls in both periods (p: 0.001; 0.002; 0.001) (p: 0.002; 0.017). Conclusion: In this study, it was concluded that the linear increase in development and physica activity during the school period can increase the positive contribution to the motor and mental development of students and discipline them.