Sınava hazırlanan öğrencilerin sınav kaygı düzeyleri ile yemek yeme davranış düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exam anxiety levels and eating behavior levels of students preparing for the exam
  1. Tez No: 878984
  2. Yazar: İLKSE ŞİGAY CEVİZLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ALTUNCEVAHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma sınava hazırlanan öğrencilerin sınav kaygı düzeyleri ile yemek yeme davranış düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tarama model kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 üniversite sınavına hazırlanan 17-20 yaş arası 12. Sınıf okuyan ve mezun durumda olan İstanbul ilinde yaşayan 360 kişi ile sürdürülmüştür. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Hollanda Yeme Davranış Anketi ve Sınav Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri online anket ile toplanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between exam anxiety levels and eating behavior patterns of students preparing for the exam. Scanning model was used in the research. The research was conducted in 2023-2024 with 360 people living in Istanbul, aged 17-20, studying in the 12th grade and graduating, who were continuing their education and preparing for the university exam. Personal Information Form, Dutch Eating Behavior Scale and Test Anxiety Scale were used in the research. Research data was collected via online survey. SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis.