Sitomegalovirus enfeksiyonu tanısı alan bebeklerin işitme kaybıdurumlarının araştırılması
Investigation of hearing loss status in infants diagnosed withcytomegalovirus infection
- Tez No: 878985
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MURAT HIRFANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sitomegalovirus Enfeksiyonu Tanısı Alan Bebeklerin İşitme Kaybı Durumlarının Araştırılması Amaç: Sitomegalovirüs (CMV), dünya çapında her yaştan insanı yaygın olarak etkileyen bir virüstür. Fetüs ve yenidoğanlarda ağır morbiditelere ve mortaliteye de yol açabilmektedir. Bunlardan biri de işitme kaybıdır. Ülkemizde konjenital CMV enfeksiyonu sonrası işitme kaybı ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmamızda Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde konjenital CMV enfeksiyonu tanısı almış bebeklerin işitme kaybı durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, 1 Ocak 2018-31 Mart 2023 tarihleri arasında, Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, CMV PCR poztifliği saptanan hastalar incelenmiştir. Konjenital CMV enfeksiyonu tanısı ile izlenen çocuk hastaların demografik, klinik, laboratuvar verileri, tedavi ve işitme kaybı durumları değerlendirilmiştir. Bulgular: Konjenital CMV enfeksiyonu tanılı 48 hasta incelendi. Prematüre hasta sayısı 39 (%81,2) idi. Sekiz (%16,7) hasta asemptomatik, 1 (%2,1) hasta asemptomatik SNİK, 14 (%29,1) hasta hafif semptomatik, 25 (%52,1) hasta orta-ağır semptomatik olarak değerlendirildi. En sık görülen klinik bulgular sırasıyla sepsis, sarılık, mikrosefali, konvülziyon, sensörinöral işitme kaybı, SGA idi. Tarama testinin SNİK için spesifik (%90) ve sensitif (%100) olduğu görüldü. Dokuz (%18,8) hastada SNİK görüldü. 5 (%10,4) hastaya işitme cihazı takıldı. Beş gün ve üzeri amikasin kullanımı, konjenital CMV ilişkili göz bulgusu olması, konjenital CMV ilişkili nörogörüntüleme bulgusu olması istatistiksel olarak anlamlı düzeyde sensörinöral işitme kaybını arttırdığı görüldü (sırasıyla p=0,002, p=0,044, p=0,025). En sık görülen göz bulgusu koryoretinit, diğer bulgular; mikroftalmi, persistan fetal vaskülarizasyon, katarakt idi. Konjenital CMV ilişkili nörogörüntüleme bulgusu olması konjenital CMV ilişkili göz bulgularında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artışa neden oldu(p=0,007). En sık görülen laboratuvar bulguları sırasıyla nötropeni, GGT yüksekliği, trombositopeni, AST yüksekliği, hiperbilirubinemi, ALT yüksekliği idi. En sık görülen konjenital CMV ilişkili nörogörüntüleme bulgusu periventriküler lökomalazi idi. Hastaların 9 (%18,8)'u takip sırasında exitus oldu. Sonuç: Konjenital CMV enfeksiyonu işitme kaybı, görme bozukluğu, nörogelişimsel sekeller açısından dikkatle takip edilmeli, ototoksik ilaç kullanımı ve süresi açısından dikkatli olunmalıdır. Hastalığa karşı aktif aşı programı olmaması nedeniyle hastalığın önlenmesi amacıyla sağlık çalışanlarının ve tüm toplumun eğitimi ve tarama çalışmalarının planlanması hastalığın erken tanı ve tedavisi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Hearing Loss Status in Infants Diagnosed with Cytomegalovirus Infection Title: Evaluation of Patients with Congenital Cytomegalovirus Infection and Hearing Loss in Ankara Gazi University Medical Faculty Hospital Objective: Cytomegalovirus (CMV) is a virus that can affect people of all ages worldwide. It can lead to significant morbidity and mortality, particularly in fetüs and newborns, with one of the complications being hearing loss. There is insufficient data regarding hearing loss after congenital CMV infection in our country. The aim of this study is to evaluate the hearing loss status of infants diagnosed with congenital CMV infection at Gazi University Medical Faculty Hospital in Ankara. Materials and Methods: In this study, patients tested as positive for CMV PCR between January 1, 2018, and March 31, 2023, at Ankara Gazi University Medical Faculty Hospital were examined. Demographic, clinical, laboratory data, treatment status, and hearing loss status of children with congenital CMV infection were evaluated. Results: Forty-eight patients diagnosed with congenital CMV infection were examined. The number of premature patients was 39 (81.2%). Eight (16.7%) patients were asymptomatic, 1 (2.1%) patient had asymptomatic SNHL, 14 (29.1%) patients were mildly symptomatic, and 25 (52.1%) patients were moderately to severely symptomatic. The most common clinical findings were sepsis, jaundice, microcephaly, convulsions, sensorineural hearing loss (SNHL), and SGA (small for gestational age). Screening test specificity and sensitivity for SNHL were 100% and 95%, respectively. SNHL was observed in nine (18.8%) patients. Hearing aids were fitted to 5 (10.4%) patients. The use of amikacin for five days or more, the presence of congenital CMV-related eye findings, and the presence of congenital CMV-related neuroimaging findings were statistically significantly associated with an increase in SNHL (p=0.002, p=0.044, p=0.025, respectively). The most common eye finding was chorioretinitis, with other findings including microphthalmia, persistent fetal vasculature, and cataracts. The presence of congenital CMV-related neuroimaging findings significantly increased congenital CMV-related eye findings (p=0.007). The most common laboratory findings were neutropenia, elevated AST,ALT and GGT levels, thrombocytopenia, elevated AST, hyperbilirubinemia, and elevated ALT. The most common congenital CMV-related neuroimaging finding was periventricular leukomalacia. Nine (18.8%) patients died during follow-up. Conclusion: Congenital CMV infection should be carefully monitored for hearing loss, visual impairment, and neurodevelopmental sequelae. Healthcare professionals and the entire community should be educated, and screening programs should be planned to prevent the disease due to the absence of an active vaccination program against the disease. This is crucial for early diagnosis and treatment of the disease.