Tiyopentalin elektroanalitik davranışlarının incelenmesi ve tiyopental kan düzeylerinin geliştirilen yöntemle ölçümü
  1. Tez No: 8790
  2. Yazar: NEVİN ÇALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
İT ÖZET Bu çalışmada tiyopentalin elektroanalitik davranışları polarografik olarak incelendi ve koşullar standardize edildi. Diferensiyel puls polarografisi kullanıl ar ak iyi "bir korelas yonla doğrusal bir ilişki elde edildi. Bu çalışmada önerilen yöntem kandaki tiyopentalin tayi ni için kullanıldı ve yöntemin iyi bir doğrusallık, tekrar edilebilirlik ve herhangi bir girişim olmaksızın uygulanabil diği sonucuna varıldı. Anahtar kelimeler : Puis polarografisi, Tiyopental tayini, Kanda tiyopental tayini
Özet (Çeviri)
SUMMABT Hie electroanalytical behaviours of thiopental were examined polar ographically in this study and the conditions were optimized. A linear relation was obtained using the differential pulse polaraphy with a good correlation, !Ehe method proposed here were used in the determination of thiopental in "blood and it was concluded that the method could he employed with a good accuracy, reproducibility and without any interference. Key words : Puis polar ography, Determination of thiopental, Determination of thiopental in blood