İlkokul çağındaki çocuklarda obezite, beslenme davranışı ve ebeveyn tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 879085
  2. Yazar: RIDVAN TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT MELEK OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çocukluk çağı obezitesi yaygınlığı giderek artan küresel bir sağlık sorunudur. Bu nedenle çocukluk çağı obezitesinin epidemiyolojisi ve altında yatan nedenlere ilişkin araştırmalar bu sağlık sorunun engellenmesine yönelik alınacak tedbirlerin belirlenmesinde önemlidir. Çalışmanın amacı ilkokula giden 6-10 yaş arasındaki çocukların obezite sıklığını belirlemek; obezite ile çocukların sosyodemografik özellikleri, anne sütü alma süreleri, uyku ve spor alışkanlıkları, ebeveynlik stilleri ve beslenme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Bursa ilindeki üç ilkokulda öğrenim gören 6-10 yaş arası kronik hastalığı olmayan çocuklar arasında yapılmıştır. Standardize edilmiş ölçüm aletleri metodları ile çocukların boy ve vücut ağırlıkları ölçümleri yapılmıştır. Vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanmış ve Neyzi eğrileri kullanılarak VKİ persentilleri belirlenmiştir. Persentil değerlerine göre VKİ'leri 95p olan çocuklar obez olarak kabul edilmiştir. Sosoyodemografik veriler anketi, beslenme davranışını değerlendirmek için Çocuk Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA), ebeveyn davranışını değerlendirmek için de Çok Boyutlu Ebeveynlik Stillerini Değerlendirme Ölçeği (ÇESDÖ) okullarda dağıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Childhood obesity is an increasingly more prevalent global health problem. Therefore, research on the epidemiology and underlying causes of childhood obesity is important in determining the measures to be taken against this health problem. The aim of this study is to determine the prevalence of obesity in children aged 6-10 years in primary school and to evaluate the relationship between obesity and children's sociodemographic characteristics, the duration of breastfeeding, sleep and sports routines, parenting styles and feeding behaviors. Materials and Methods: The study was conducted among children aged 6-10 years without chronic diseases in three primary schools in Bursa province during the 2023-2024 academic year. Height and body weight of the children were measured using standardized measuring instruments. Body mass index (BMI) was calculated and BMI percentiles were determined using Neyzi curves. The children with BMI 95p were classified as obese according to the percentile values. Socio-demographic data questionnaire, Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ) to assess feeding behavior, and Multidimensional Assessment of Parenting Scale (MAPS) to assess parenting styles were distributed in schools.