0900 Ziraat kiraz çeşidinde kalsiyum, green stim, kitosan ve kekik yağ uygulamalarının meyve çatlamasının önlenmesi ve kalite kriterleri üzerine etkileri
The effects of chitosan and essential oil applications on fruit cracking prevention and quality criteria in 0900 Ziraat cherry variety
- Tez No: 879086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma 2022-2023 döneminde 1200m rakımlı Çukurova Üniversitesi Pozantı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde bulunan deneme parselinde MaxMa 60 anacı üzerine aşılı, 5x5m dikim mesafesinde dikilmiş ve Merkezi Lider sisteminde budanmış 5 yaşlı 0900 Ziraat kiraz çeşidi üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada; %0.5 CaCl2, 300ppm Green Stim, 100ppm Kitosan, 400ppm Kekik yağı, uygulamaları ile kontrol olarak su kullanılmıştır. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine gör 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 10 bitki olacak şekilde yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, En yüksek meyve çatlama kontrolde %36 oranında saptanırken en düşük meyve çatlama oranı %2 ile Kekik Yağı (400 ppm) uygulamasından elde edilmiştir. Özellikle Kekik yağı uygulaması, meyve boyutlarında olumlu etki yapmıştır. Kontrol de 7,39 g olan meyve ağırlığı Kekik yağında 8,42g olarak belirlenmiş olup meyve ağırlığına olumlu etkisi saptanmıştır. Meyve eti sertliği uygulamasında da en iyi sonuç Kekik yağı uygulamasında alınmıştır. Kontrol 4,5(kg) belirlenirken Kekik yağı uygulamasında Meyve eti sertliği 5,42(kg) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the 2022-2023 period in the experimental plot located at the Çukurova University Pozantı Agricultural Research and Application Center, situated at an altitude of 1200m. The study focused on the 0900 Ziraat cherry variety grafted onto MaxMa 60 rootstock, planted at a 5x5m spacing, and pruned in a Central Leader system. The trees were five years old. In the study, %0.5 CaCl2, 300ppm Green Stim, 100ppm Chitosan, 400ppm Thyme oil, combinations of these treatments, and water as a control were used. The study was conducted in a randomized complete block design with 3 replications, each containing 10 plants. As a result of this study, while the control application showed a 36% cracking rate, the lowest fruit cracking rate of 2% was obtained with the Thyme Oil (400 ppm) application. Particularly, the thyme oil application had positive effects on fruit size. The fruit weight, which was 7.39 g in the control, was determined to be 8.42 g with the thyme oil application, indicating a positive effect on fruit weight. The best result in fruit firmness was also achieved with the thyme oil application. While the control had a fruit firmness of 4.5 kg, the thyme oil application resulted in a fruit firmness of 5.42 kg.