14-18 yaş arası adölesanların beslenme bilgi düzeyi ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between nutritional knowledge level and physical activity level of adolescents aged 14-18
- Tez No: 879087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, 14-18 yaş arası adölesanların beslenme bilgi düzeyi ve fiziksel aktivite düzeyi arasında bulunan ilişkiyi incelemek ve farklılıkları ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Osmaniye ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 506 adölesan lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Fiziksel Aktivite Ölçeği (FAÖ) ve Beslenme Bilgi Testi (BBT) kullanılmıştır. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem T-Test, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde One-Way ANOVA Analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin değişkenlerin birbirleri arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Cinsiyet değişkeni gruplarına göre FAÖ puanı istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılık göstermektedir (p=,000
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the nutritional knowledge level and physical activity level among adolescents aged 14-18 and to reveal the differences. The sample of the study consists of 506 adolescent high school students studying in secondary education institutions affiliated with the Ministry of National Education in Osmaniye province. The Personal Information Form, Physical Activity Scale (PAS), and Nutrition Knowledge Test (NKT) were used as data collection tools. To see the differences in group means of variables, the Independent Samples T-Test was applied for variables with 2 groups, and One-Way ANOVA Analysis was applied for variables with 3 or more groups. Pearson correlation analysis was used to determine the direction and strength of the relationship between the variables. The PAS score showed a statistically significant difference according to the gender variable groups (p=,000