Çocuklarda cerrahi pansuman öncesi uygulanan terapötik oyunun anksiyete ve korkuya etkisi
The effect of the therapeutic play applied before surgical dressing on anxiety and fear in children
- Tez No: 879089
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma hastanede yatan 7-12 yaş grubu çocuklara ameliyat sonrası yapılan ilk cerrahi pansuman girişimi öncesinde uygulanan terapötik oyun yönteminin anksiyete ve korkuya etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel desende yapıldı. Araştırma 7 Nisan-27 Aralık 2023 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Cerrahi Servisi'nde yatan ve ameliyat olan 7-12 yaş arası çocuklar ile yapıldı. Çocuklar basit randomizasyonla çalışma ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Örneklem, çalışma grubunda n=46 ve kontrol grubunda n=46 olmak üzere toplam n=92 çocuktan oluştu. Çalışma grubuna dramatizasyon yöntemi ile terapötik oyun uygulandı. Kontrol grubundaki çocuklara rutin pansuman işlemi uygulandı. Araştırmanın verileri, Çocuk ve Ebeveyn Bilgi Formu, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D) ve Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi ve tekrarlı ölçümlerde Friedman varyans analizi kullanıldı. Bulgular: Grupların pansuman işleminden 2 saat önce (terapötik oyun öncesi) ÇAS-D puanları arasında (p>0,05) ve pansuman işleminden sonraki ÇAS-D puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Pansuman işleminden 15 dakika önce (terapötik oyun sonrası) ise çalışma grubundaki çocukların ÇAS-D puanları, kontrol grubundaki çocukların ÇAS-D puanlarına göre daha düşüktü (p0,05) ve pansuman işleminden sonraki ÇKÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of therapeutic play applied before the first surgical dressing procedure after surgery on anxiety and fear in hospitalized children aged 7-12 years. Instruments and Method: This study was conducted in a randomized controlled experimental design. The research was carried out with children aged 7-12 years who were hospitalized and had surgery in the Pediatric Surgery Ward of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital between April 7 and December 27, 2023. Through simple randomization, the children were divided into two groups as the study group and the control group. The sample consisted of a total of 92 children, with n=46 in the study group and n=46 in the control group. The study group received therapeutic play through dramatization method, while the control group had routine dressing procedures. Data for the research were collected using the Child and Parent Information Form, Children's State Anxiety (CSA) and the Children's Fear Scale (CFS). Descriptive statistics, Mann Whitney U test, and Friedman variance analysis for repeated measures were used for data analysis. Results: There was no statistically significant difference between the CSA scores of the groups two hours before the dressing procedure (before the therapeutic play) (p>0.05) and after the dressing procedure (p>0.05). However, fifteen minutes before the dressing procedure (after the therapeutic play), the CSA scores of the children in the study group were lower than those in the control group (p0.05) and after the dressing procedure (p>0.05).