Kuru köpek maması üretiminde lif kaynağı olarak farklı meyvelerin kullanılması
Using different fruits as fiber sources in dry dog food production
- Tez No: 879090
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma; kuru köpek mamalarında lif kaynağı olarak farklı meyvelerin kullanılmasının, besin madde sindirilebilirliği, kolon uçucu yağ asitleri (UYA) düzeyi, dışkı kalitesi ve mamanın lezzeti üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; 18 adet yetişkin Golden Retriever ırkı köpek kullanılmış ve her biri 6'şar adet köpek içeren 3 grup oluşturulmuştur. Kontrol grubunun mamasında lif kaynağı olarak buğday kepeği kullanılırken, Deneme 1 ve Deneme 2 gruplarının mamalarında sırasıyla; % 1 düzeyinde elma kurusu (EK) ve % 1 düzeyinde Trabzon hurma kurusu (HK) kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda; grupların kuru madde (KM), organik madde (OM), ham yağ (HY), ham selüloz (HS) ve ham protein (HP) sindirilebilirlikleri arasında önemli bir farklılık gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of using different fruits as fiber sources in dry dog foods on nutrient digestibility, colon volatile fatty acids (VFA) level, fecal quality and palatability of the food. In the research; 18 adult Golden Retriever dogs were used and, 3 groups (each containing 6 dogs) were created. While wheat bran was used as a fiber source in the food of the control group, in the Trial 1 and Trial 2 groups, respectively; 1% dried apple (DA) and 1% dried persimmon (DP) were used. As a result of classical digestion experiments, in all groups; no statistically significant difference was observed in dry matter digestibility (DMD), organic matter digestibility (OMD), ether extract digestibility (EED), crude fiber digestibility (CFD) and crude protein digestibility (CPD) parameters (p>0.05).