Kliniğimizde ultraviyole ışığı filtreleyen ile ultraviyole ve mavi ışığı birlikte filtreleyen göz içi mercek yerleştirilen hastaların sonuçlarının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients implanted with intraocular lenses filtering ultraviolet light versus filtering ultraviolet and blue light with optical coherence tomography
- Tez No: 879093
- Danışmanlar: DOÇ. OLCAY TATAR KARTALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Katarakt, göze giren ışığı retinaya odaklayan doğal göz içi kristalinin bulanıklaşmasıdır. Bu bulanıklık görüşte azalmaya neden olabilir ve tedavi edilmezse sonunda körlüğe yol açabilir. Kataraktlar genellikle yavaş ve ağrısız bir şekilde gelişir, bu nedenle bir kişinin farkında olmadan görme ve yaşam tarzı etkilenebilir. Dünya çapında kataraktlar, önlenebilir körlüğün en önemli nedenidir. Katarakt gelişimini veya ilerlemesini önleyen tıbbi bir tedavi yoktur. Bulanık lensin çıkarılması ve berrak bir göz içi lens (GİL) yerleştirilmesi olan modern katarakt cerrahisi, kataraktlar için tek kesin tedavidir. Katarakt cerrahisi, tüm tıpta yapılan en etkili ve en yaygın işlemdir. Lens, 300-400 nm dalga boyu aralığında çoğu ultraviyole ışığı engellerken daha kısa dalga boyları kornea tarafından engellenir. Katarakt ameliyatı ile lens çıkarıldığında ise göz hasara daha açık hale gelmektedir. Günümüzde GİL'ler UV ışığı filtreleyecek şekilde tasarlanmaktadır. Sarı kromorlu GİL'ler ise mavi ışığı da filtre edecek şekilde tasarlanmaktadır. Çalışmanın amacı daha önce katarakt cerrahisi uygulanmış, 2 farklı filtreye sahip GİL yerleştirilen hastaları optik koherens tomografi (OKT) ile değerlendirerek bulguları kıyaslamaktır. Çalışmada her bir göz için OKT (Heidelberg Spectralis), biyometri (ZEISS IOLMaster 700) tetkikleri incelenmiş ve her iki grup arasında karşılaştırılmıştır. OKT ile santral makula kalınlığı, retina sinir lifi tabakası kalınlığı, ganglion hücre tabakası kalınlığı, iç pleksiform tabakası kalınığı cihazın yazılımı üzerinden otomatik ölçülmüştür. Aksiyel uzunluk ve merkezi kornea kalınlığı ise biyometri cihazı üzerinden elde edilmiştir. Retina pigment epiteli (RPE) ve elipsoid zon reflektivitesi ile koroidal vaskülerite indeksi ImageJ programı yardımıyla hesaplanmıştır. Çalışmaya katarakt cerrahisi uygulanmış, UV ve mavi ışık filtresine sahip GİL yerleştirilmiş 76 göz, sadece UV ışık filtresine sahip GİL yerleştirilmiş 51 göz dahil edilmiştir ve kıyaslanmıştır. Her iki GİL grubunda da zaman içerisinde ortalama retina kalınlıklarında istatistiksel olarak anlamlı bir kayıp saptanmadı. Peripapiller retina sinir lifi kalınlıklarında istatiksel anlamlı değişiklik saptanmadı. Her iki grupta da en iyi düzeltmiş görme keskinlikleri benzer düzeydeydi. Göz içi basınçları kontrol ölçümlerinde normal sınırlarda ve iki grup arasında anlamlı olarak farklı değildi. Her iki grupta da kontrol muayenelerinde retina pigment epiteli ve elipsoid zon değişiklikleri saptanmadı. RPE ve elipsoid zon reflektiviteleri ameliyat öncesine göre kontrolde benzer saptandı. Koroidal vaskülerite indeksinde anlamlı değişiklik saptanmadı. Sonuç olarak sağlıklı gözlere yerleştirilen UV ve mavi ışık filtreli GİL ile sadece UV ışık filtreli GİL karşılaştırıldığında OKT bulguları üzerindeki etkilerinin benzer olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cataract is the clouding of the natural intraocular lens of the eye that focuses light entering the eye onto the retina. This cloudiness can cause a decrease in vision and if left untreated, can eventually lead to blindness. Cataracts generally develop slowly and painlessly, thus affecting a person's vision and lifestyle without their awareness. Worldwide, cataracts are the leading cause of preventable blindness. There is no medical treatment to prevent or stop the progression of cataracts. Modern cataract surgery, which involves removing the cloudy lens and implanting a clear intraocular lens (IOL), is the only definitive treatment for cataracts. Cataract surgery is the most effective and widespread procedure performed in medicine. The lens blocks most ultraviolet light in the wavelength range of 300-400 nm, while shorter wavelengths are blocked by the cornea. However, when the lens is removed during cataract surgery, the eye becomes more susceptible to damage. Nowadays, intraocular lenses are designed to filter UV light. Yellow chromophore IOLs are designed to filter blue light as well. The aim of the study is to evaluate patients who have undergone cataract surgery previously with IOLs have two different filters using optical coherence tomography (OCT) and compare the findings. In the study, OCT (Heidelberg Spectralis) and biometry (ZEISS IOLMaster 700) examinations were performed for each eye and compared within between the two groups. Central macular thickness, retinal nerve fiber layer thickness, ganglion cell layer thickness and inner plexiform layer thickness were automatically measured using the OCT device's software. Axial length and central corneal thickness were obtained using the biometry device. Retinal pigment epithelium (RPE) and ellipsoid zone reflectivity, as well as choroidal vascularity index, were calculated using the ImageJ program. A total of 76 eyes with UV + Blue light-filtering IOLs and 51 eyes with only UV light-filtering IOLs, all of which had undergone cataract surgery, were included and compared in the study. There was no statistically significant loss in retinal thickness over time in both IOL groups. No significant difference was found in peripapillary retinal nerve fiber layer thickness within and between the two groups. Postoperaive best-corrected visual acuities were similar in both groups. Intraocular pressures were within normal limits on follow-up measurements and did not differ significantly between the two groups. RPE and ellipsoid zone changes were not observed in either group during follow-up examinations. RPE and ellipsoid zone reflectivities were found to be similar during follow-up compared to the preoperative values. There were no significant changes observed in the choroidal vascularity index. In conclusion, when comparing the effects of intraocular lenses with blue light filtering to those with only UV light filtering placed in healthy eyes, it was observed that their effects on OCT findings were similar.