Pterjiyum dokusunda mammalian-target of rapamycin (mTOR) ve glutatyon-s-transferaz (zeta, sigma, kapa) ekspresyon düzeyini normal konjonktiva dokusu ile karşılaştırmak
Comparison of mammalian target of rapamycin (mTOR) and glutathion-s-transferase (zeta, sigma, close) expression level with normal conjunctiva tissue
- Tez No: 520703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ. Bu çalışmada glutatyon S-transferaz (GST) izoenzimlerinin ve mammalian-target of rapamisin (mTOR) düzeylerinin pterjiyum ve sağlıklı konjonktiva dokuları arasında karşılaştırılması amaçlanmaktadır. YÖNTEM. Çalışma grubu hastaları olarak kliniğimizde pterjium nedeniyle ameliyat edilen hastaların doku örnekleri alındı. Kontrol grubu olarak ise şaşılık cerrahisi geçiren hastaların konjonktiva dokuları kullanıldı. Tüm doku örnekleri patoloji laboratuarına gönderildi ve bir patolog tarafından bloklara ayrıldı. Her iki grupta olan toplam 48 adet örneğin bloklarına biyoloji laboratuarında GST izoenzimleri (GST-Z, GST-K ve GST-S) ve mTOR proteini için immünohistokimyasal olarak boyama yapıldı. Boyanma şiddetleri grade 0 (negatif), grade 1 (zayıf), grade 2 (orta) ve grade 3 (güçlü) olarak değerlendirildi. BULGULAR. Çalışmaya alınan 48 hastanın 23 tanesi (%47,9) kadın, 25 tanesi (%52,1) erkekti. Gruplara bakıldığında ise kontrol grubundaki 20 hastadan 10 tanesi (%50) erkek, 10 tanesi (%50) kadındı. Pterjiyum grubunda toplam 28 hastanın 15 tanesi (%53,6) erkek, 13 tanesi (%46,4) kadındı. Hastaların demografik özellikleri açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık yoktu (p>0.01). 28 pterjiyum dokusundan 10 tanesinin (%35,7) GST-S izoenzimi, 15 tanesinin (%53,6) GST-Z izoenzimi ve 10 tanesinin (%35,7) GST-K izoenzimi ile boyandığı görüldü. mTOR ekspresyonu ise 22 tanesinde (% 75,5) görüldü. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında GST-Z, GST-K ve Mtor ekspresyon düzeyleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p= 0,751,p=0,749,p=1,00). GST-S ekspresyon düzeyi ise pterjiyum dokusunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0,036). SONUÇ. Pterjiumdaki GST-S ekspresyonunun anlamlı artışının, ultraviyole maruziyeti ve diğer nedenlerle oluşan serbest radikal oluşumuna karşın yanıt olarak antioksidan kapasiteyi korumak için olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
PURPOSE. In this study, we aimed to compare the levels of glutathione S-transferase (GST) isoenzymes and mammalian target of rapamycin (mTOR) in healthy conjunctiva with pterygium tissue. METHODS. Tissue samples were taken from the patients who were operated for pterygium in our clinic.In the control group, conjunctival tissues of the patients who underwent strabismus surgery were used. All tissue samples were sent to the pathology laboratory and divided into blocks by a pathologist. Expressions of GST (zeta, sigma, kappa) enzymes and mTOR protein were assessed by immunohistochemical staining The staining intensities were grade 0 (negative), grade 1 (weak), grade 2 (moderate) and grade 3 (strong). RESULTS: 23 (47,9%) were female and 25 (52,1%) were male. 10 patients (50%) were male and 10 patients (50%) were female in control group, 15 patients (53,6%) were male and 13 patients (46,4%) were female. There was no statistically significant difference between groups about demographic features (p >0,01). Ten of the 28 pterygium tissues (35,7%) were stained with GST-S isoenzyme, 15 (53,6%) with GST-Z isoenzyme, 10 (35,7%) with GST-K isoenzyme and 22 (75,5%) were stained mTOR. No statistically significant difference was found between GST-Z, GST-K and mTOR expression levels compared with control group (p=0,751,p=0,749,p=1,00). GST-S expressions were significantly higher in the pterygium specimens than in the controls (p=0,036). CONCLUSION. Increased expression of GST-S in pterygium may be due to increased activation of GST in response to free radical formation.