Köpeklerde pelvis kırıklarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pelvis fractures in dogs
  1. Tez No: 879094
  2. Yazar: FURKAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada 2004-2022 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Ana Bilim Dalı'na getirilen pelvis kırığı bulunan köpeklerin ırkı, yaşı, cinsiyeti, getirildiği aylar, klinik ve radyografik bulguları ile bu köpeklere uygulanan konservatif ve operatif tedavi yöntemlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada; olgulara ait bilgiler Cerrahi Ana Bilim Dalı'na ait hasta kayıt defterleri ve radyoloji ünitesindeki verilerden elde edilerek belirtilen kriterlerin yüzdesel dağılımı ve grafik değerlendirmeleri yapıldı. 2004-2022 yıllarını kapsayan süre içerisinde Cerrahi Ana Bilim Dalı'na getirilen tüm hayvanlardan (n=28557) %0,74'ünün (n=214) pelvis kırığı bulunan köpekler olduğu tespit edildi. Yaşlarına göre değerlendirildiğinde 1 ve 2 yaş arasındaki köpekler (2 yaş dahil) en çok (%23) pelvis kırığı görülen yaş grubunu oluşturduğu belirlendi. Olgular yaralanma bölgelerine göre değerlendirildiğinde bu travmadan en fazla etkilenen bölgenin os ilium (n=76) olduğu tespit edildi. Herhangi bir travmaya bağlı olarak pelvis kırığı ile sonuçlanan yaralanmalara maruz kalan 214 köpeğin konservatif (n=122) veya cerrahi yöntemlerle (n=45) tedavi edildikten sonra hastaneden taburcu edildiği, 15 köpeğin ise ex olduğu belirlendi. Bu çalışmaya göre, pelvis kırığı ile sonuçlanan travmalara maruz kalan köpeklerde mortalite oranı %0,07'dir. Sonuç olarak pelvis kırığı oluşumuna neden olan travmalara maruz kalan köpeklerin, sayılarının ve mortalite oranlarının düşük olduğu görüldü, pelvis kırığı bulunan köpeklerin çeşitli parametrelerde değerlendirilmesi yapıldı ve ilgili problemlerin çözümü hakkında hem toplumsal hem de veteriner hekimlik düzeyinde çıkarımlarda bulunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the race, age, gender, months in which they were brought, clinical and radiographic findings of dogs with pelvic fractures brought to the Department of Surgery of Ondokuz Mayıs University Faculty of Veterinary Medicine Training Application and Research Hospital between 2004 and 2022, and the conservative and operative treatment methods applied to these dogs. It was aimed to be evaluated retrospectively. In the study; Information about the cases was obtained from the patient registry books of the Department of Surgery and the data in the radiology unit, and the percentage distribution and graphic evaluations of the specified criteria were made. It was determined that 0.74% (n = 214) of all animals (n = 28557) brought to the Department of Surgery during the period between 2004 and 2022 were dogs with pelvic fractures. When evaluated according to their ages, it was determined that dogs between 1 and 2 years old (including 2 years old) constituted the age group in which pelvic fractures were most common (23%). When the cases were evaluated according to the injury areas, it was determined that the area most affected by this trauma was the os ilium (n = 76). It was determined that 214 dogs that suffered injuries resulting in pelvic fractures due to any trauma were discharged from the hospital after being treated with conservative (n = 122) or surgical methods (n = 45), and 15 dogs died. According to this study, the mortality rate in dogs exposed to trauma resulting in pelvic fractures is 0.07%. As a result, it was observed that the number and mortality rates of dogs exposed to traumas that caused pelvic fractures were low. Dogs with pelvic fractures were evaluated in various parameters and inferences were made at both the social and veterinary level about the solution of the related problems.